12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Szczepionka na malarię

Nie jest żadną nowością fakt, że malaria jest chorobą pasożytniczą, która w tropikach występuje najbardziej powszechnie. Każdego roku zapada na nią blisko 500 milionów osób rocznie. Co więcej, to również główna przyczyna zgonów wśród turystów, którzy decydują się na wyprawę w tropiki.

medycyna podróży
medycyna podróży

Niestety, wpływ na tak ogromną liczbę zachorowań ma łatwość zarażenia się malarią – ta może być przenoszona nawet przez owady, turysta może zostać zarażony w wyniku ukąszenia komara. Aby skutecznie ochronić się przez malarią, należy postępować zgodnie z wytycznymi, jakie nakłada na każdego turystę medycyna podróży. Pierwszym wyznacznikiem jest odpowiednie przygotowanie do wyjazdu.

W strefach malarycznych zaleca się przede wszystkim przyjmowanie leków antymalarycznych – w Polsce dostępna jest chlorochina i doksycyklina. Amerykańscy naukowcy stworzyli również skuteczną szczepionkę przeciwko malarii natomiast ta nie jest jeszcze dostępna na polskim rynku farmaceutycznym. Pracowali nad nią 30 lat a na badania wydano blisko pół miliarda dolarów. Opłacało się jednak i jest wielce prawdopodobne, że już niedługo preparat ochronny będzie dostępny i powszechnie wykorzystywany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *