Stomatologia estetyczna – najpopularniejsze sposoby na wybielenie zębów w gabinecie
Stomatologia estetyczna w dzisiejszych czasach daje nam ogrom możliwości. Przede wszystkim pozwala uporać się z przebarwieniami, ukrywaniem, niwelowaniem i eliminowaniem rozmaitych niedoskonałość, które powodują, że nasz uśmiech nie jest wymarzonym i niechętnie pokazujemy go w pełnej krasie.
Stomatologia estetyczna oferuje między innymi zabiegi wybielania zębów. Bardzo popularne i chętnie stosowane, bowiem pozwalające rozjaśnić zęby nawet o kilka odcieni. Warto jednak pamiętać, że każdy zabieg przynosi pożądane efekty, ale nie są one trwałe. Po jakimś czasie zęby znów zaczynają przybierać nieco inny odcień, na co wpływ ma nasza dieta, ale i natura zęba, która u każdego jest odmienną. Jeśli jednak pragniemy maksymalnych efektów, a przede wszystkim zabiegu bezpiecznego i profesjonalnego, należy wybrać się do dentysty.
Pośród dostępnych metod wybielania zębów znaleźć można:
- wybielanie gabinetowe (wykonuje je na przykład stomatologia estetyczna Wilanów) polega na zastosowaniu nadtlenku karbamidu lub nadtlenku wodoru o wysokim stężeniu (30-38%). Jest to indywidualna metoda wybielania. Można z jej pomocą uzyskać szybki efekt zarówno na początku całego procesu wybielania, jak i w formie końcowego etapu wybielania, które wykonywane było w domu. Początkowo dokładnie oczyszczane są wszystkie zęby, dziąsła zaś zostają zabezpieczone specjalnym żelem światłoutwardzalnym. Następnie nanoszony jest preparat wybielający, a potem dochodzi do naświetlania specjalną lampą przez 20 minut. W sumie jeden cykl powtarzany jest trzy razy, stąd zabieg trwa około 60 minut. Można go wykonywać tylko u dentysty, bowiem w trakcie stosowanie poszczególnych substancji uwalnia się nadtlenek wodoru;
- metoda wybielania domowego polega na wykonaniu u dentysty specjalnych nakładek, po uprzednim pobraniu wycisku zębowego. Pacjent otrzymuje gotowe nakładki wraz ze strzykawkami, preparatem wybielającym o odpowiednio dobranym stężeniu i instrukcje, jak należy aplikować żel. Metodę tę stosuje się zwykle przez 2 tygodnie;
- metoda łącza polega na zastosowaniu wybielania z pomocą substancji chemicznych, naświetlania, a następnie kolejnych zabiegów wykonywanych w domowym zaciszu. Stosowana jest przede wszystkim, w trudnych sytuacjach, na przykład silnych przebarwieniach po antybiotykach. Daje najtrwalsze i stosunkowo szybkie efekty.
Wszystkie metody obejmują również profilaktykę próchnicową. Ze względu na zastosowanie silnych substancji chemicznych muszą być wykonywane pod okiem specjalistów, z regularnymi kontrolami i ściśle wedle wskazań.