12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Najczęstsze choroby Tarczycy

Tarczyca jest narządem odpowiedzialnym za produkcję hormonów, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. We wczesnej fazie rozwoju chorób tarczycy objawy nie zawsze wskazują na problemy związane z jego pracą. Pogorszenie metabolizmu czy nagła zmiana wagi to tylko nieliczne objawy, które mogą wskazywać na jedną z chorób tarczycy.

Niedoczynność tarczycy polega na produkowaniu zbyt małej ilości hormonów. Choroba ta występuje w dwóch postaciach: pełnoobjawowej oraz utajnionej. Osoba chora może borykać się z przyrostem wagi, problemy z miesiączkowaniem oraz ciągłym zmęczeniem. Zlekceważenie niedoczynności tarczycy może skutkować występowanie choroby Hashimoto.

Inną chorobą związaną z nieprawidłową pracą tarczycy jest nadczynność tarczycy. Choroba ta jest przeciwieństwem niedoczynności tarczycy, która wynika ze zbyt dużej ilości produkowanych hormonów. Objawami nadczynności tarczycy jest spadek wagi, problemy z pamięcią i koncentracją oraz rozdrażnienie. Jeśli występuje u Ciebie, któryś z tych objawów to należy wykonać badanie krwi oraz badanie usg tarczycy. Warszawa jest miejscem, w którym możemy wykonać kompleksowe badanie, które pozwoli stwierdzić czy mamy problemy z tarczycą.

Choroba Hashimoto określana jest jako przewlekłe zapalenie tarczycy. Zdiagnozowanie tej choroby nie jest łatwe podobnie jak w przypadku leczenia. Do najczęstszych objawów zalicza się wysoki poziom cholesterolu, odczuwanie ciągłego zmęczenia oraz zaburzenia w miesiączkowaniu. Czynnikami sprzyjającymi występowaniu Hashimoto jest podłoże genetyczne oraz stres.

Nie można też zapominać, że u Kobiet problemy z tarczycą mogą mieć wpływ na dojrzewanie, miesiączkowanie oraz ciążę. Dlatego nie zależnie od wieku warto mieć na uwadze częstsze występowanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy u Kobiet. Ponadto choroby tarczycy mogą być dziedziczone, co jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *