12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Alergia czy dysbioza jelitowa — o czym świadczą zmiany skórne?

Dzisiaj coraz więcej rozważa się o równowadze mikrobioty jelitowej. Okazuje się, że nasze zdrowie zaczyna się w jelitach, a stan mikrobioty jelitowej ma znaczący wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Jednocześnie dermatolodzy diagnozują coraz więcej alergii, których objawami są różnego rodzaju zmiany skórne. Czy alergia pokarmowa ma jakiś związek z mikrobiotą jelitową, a w szczególności z jej zaburzeniami, czyli dysbiozą jelitową? Dowiedz się więcej już teraz.

Jak mikrobiota jelitowa wpływa na rozwój alergii?

Najnowsze badania naukowe dowodzą, że alergia pokarmowa może być jak najbardziej wynikiem braku równowagi mikrobioty jelitowej. Ten związek ma największe znaczenie w okresie dziecięcym, chociaż zmiany skórne alergiczne mogą jak najbardziej pojawiać się również w okresie dorosłości.

Dlaczego mikrobiota jelitowa wpływa na rozwój alergii? Wynika to z zaburzeń w jej składzie. Dysbioza jelitowa przyczynia się do zbyt małej ilości dobroczynnych bakterii, za to nadmiernej liczby tych patogennych, które przyczyniają się do osłabienia organizmu. Słaby układ immunologiczny może reagować na różne składniki pokarmowe nietolerancyjnie.

Alergia pokarmowa i dysbioza jelitowa — podobne objawy skórne

Nierzadko trudno jest o prawidłową diagnostykę zmian skórnych, jeśli pacjent nie wykona odpowiednich badań. To nie tylko testy alergiczne, ale również badanie, które analizuje skład mikrobioty jelitowej. Okazuje się, że zarówno zaburzenia mikrobioty jelitowej, jak i alergia pokarmowa mogą dawać podobne objawy. Wykwity skórne, świąd, zaczerwienienie, nadmierna suchość skóry, łuszczenie się skóry, to najczęściej występujące objawy, które mogą być mylące.

Jak walczyć ze zmianami skórnymi?

Najlepiej zacząć od rozpoznania przyczyny, dzięki czemu leczenie może być dobrane indywidualnie. Zaleca się stosowanie miejscowo maści z odpowiednim składem, świetne efekty przynosi również dieta eliminacyjna oraz stosowanie probiotyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *