12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Kto i dlaczego najczęściej chrapie?

Chrapanie to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości. Z jej powodu cierpią nie tylko ci, którzy chrapią, ale również inni domownicy, którzy pragną błogiego snu. Ten kto chrapie zakłóca spokój innych, nie pozwala zasnąć bądź przerywa nocny sen.

Okazuje się, że chrapanie występuje u blisko 30% ludzi a nawet 70% z nich czuje związany z tym schorzeniem dyskomfort. Na chrapanie cierpią najczęściej mężczyźni przez inny układ krtani. Kobiety nie co rzadziej bowiem dobroczynny wpływ na krtań mają również żeńskie hormony chociaż warto zauważyć, że chrapanie może ich dopaść w trakcie ciąży (najczęściej w III trymestrze ze względu na podrażnienie bon śluzowych) bądź po przebytej menopauzie.

Chociaż częstotliwość i intensywność chrapania wzrasta wraz z wiekiem to warto nadmienić, że dolegliwość ta występuje często u małych dzieci, najczęściej do piątego roku życia. W ich przypadku oprócz chrapania najczęściej pojawiają się bezdechy, które należ natychmiast leczyć bowiem zbagatelizowane mogą doprowadzić do niedotlenienia, trwałych zmian umysłowych a nawet śmierci.

Aby zdiagnozować przyczynę chrapania należałoby udać się do laryngologa – ten na podstawie badań określi najbardziej skuteczne leczenie chrapania w Warszawie czy innym mieście. Najczęściej przyczyna leży w górnych drogach oddechowych bądź podniebieniu. Chrapanie jest domeną osób, które posiadają skrzywioną przegrodę nosową bądź borykają się z częstym zapaleniem zatok. Ja przyznają specjaliści z Krajmed, chrapanie może również skutecznie zwalczyć usuwając migdałki, oczywiście jeśli są ku temu wskazania. Należy jednak dodać, że zabiegi operacyjne, dzięki którym chrapanie jest redukowane to ostateczność i najczęściej zaleca się leczenie farmakologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *