Czy należy się odszkodowanie za zerwany dach?
Towarzystwa ubezpieczeniowe raczej nie oferują polis ubezpieczeniowych, które obejmują jedynie dach budynku mieszkalnego. Ten element konstrukcji domu wchodzi najczęściej w skład ubezpieczenia jako jedna z części nieruchomości. Czy odszkodowanie po wichurach, których skutkiem jest zerwany dach, należy się zawsze? Wszystko zależy od zapisów w umowie ubezpieczeniowej, a kwestie te są bardzo często niezwykle skomplikowane.
Odszkodowania po wichurach
Sprawdź, czy w polisie ubezpieczeniowej Twojej nieruchomości widnieje zapis o odszkodowaniu za szkody wyrządzone przez kataklizmy, takie jak wichury. Najczęściej właśnie one są powodem zerwania dachu i jego uszkodzenia. Oczywiście, nikt nie ma wpływu na ekstremalne warunki pogodowe, a właściciel domu raczej nie zniszczył dachu samodzielnie i specjalnie. Czy jednak towarzystwo ubezpieczeniowe to uwzględnia?
Jeśli w polisie jest stosowny zapis, to za zerwany dach odszkodowanie oczywiście się należy. Zdarza się, że ten element konstrukcji domu jest wyszczególniony albo może wchodzić w skład po prostu całej nieruchomości, bez specjalnego wskazania. Pamiętaj jednak, że w takich przypadkach może być niezbędna profesjonalna pomoc w uzyskaniu odszkodowania, ponieważ firmy ubezpieczeniowe nie zawsze chcą uznać szkodę.
Co robić, kiedy wichura zerwała dach?
Przede wszystkim zabezpiecz konstrukcję przed dalszym uszkodzeniem, a następnie powiadom ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji. Jeśli istnieje taka możliwość, zrób dokumentację, na przykład zdjęciową szkód. Na miejscu i tak pojawi się profesjonalny rzeczoznawca, natomiast zawsze dobrze mieć również swoje zdjęcia czy nagrania szkody. Co ciekawe, wiele towarzystw ubezpieczeniowych wręcz żąda takiej dokumentacji, dzięki której poszkodowany może od razu przystąpić do napraw bez oczekiwania na rzeczoznawcę.
Pamiętaj, że wszystko zależy od zapisów w polisie ubezpieczeniowej. Nierzadko odszkodowanie należy się za sam zerwany dach, ale nie zostanie wypłacone za uszkodzone przez taką sytuację mienie. Bardzo często dochodzi przecież do zalania wnętrza nieruchomości albo wręcz uszkodzenia innych elementów trwałych całej nieruchomości.