12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Czy forma rozwodu wpływa na czas rozwiązania sprawy przed sądem?

Obecnie wyróżniamy dwie podstawowe formy, w jakich strony mogą ubiegać się o rozwiązanie związku małżeńskiego przed sądem. W zależności od tego czy strony są w stanie dojść do porozumienia, czas trwania rozpatrzenia wniosku przez sąd może wynieść od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Dwie formy rozwodów w Polsce, to:

  • rozwód z orzeczeniem o winie jednej ze stron,
  • rozwód bez orzecznictwa o winie, czyli za porozumieniem stron.

Czy w obydwu sprawach potrzebny jest adwokat – Kielce? Jak najbardziej tak! Tylko z pomocą doświadczonego i rzetelnego adwokata można dojść do porozumienia z jedną ze stron postępowania, a także przedstawić swoje racje przed sądem. Czym jeszcze powinien zająć się dobry adwokat? Kielce to miasto, gdzie osoby chcące się rozwieść bezwzględnie powinny poszukać pomocy u specjalisty z zakresu prawa.

Rozwód z orzeczeniem o winie – ile trwa?

Rozwody z orzeczeniem o winie z zasady trwają nieco dłużej, gdyż sprawy pomiędzy małżonkami są znacznie bardziej skomplikowane. Rozwody w Kielcach i innych miastach na terenie Polski z orzecznictwem o winie jednej ze stron mogą trwać nawet do 2 lat. Wiele zależy od tego, jak mocno skomplikowana jest sytuacja pomiędzy stronami postępowania rozwodowego. Jeśli w grę dodatkowo wchodzi podział majątku oraz ustalenie opieki nad dziećmi – sprawa wydłuża się jeszcze bardziej.

Rozwód za porozumieniem stron – oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy!

Dobry adwokat w Kielcach zawsze doradzi, że rozwód za porozumieniem stron jest najkorzystniejszą opcją. W ten sposób można zakończyć małżeństwo nawet w ciągu 2-3 miesięcy z udziałem sądu, a dodatkowo uniknąć sporego stresu związanego ze skomplikowanym postępowaniem wyjaśniającym. Decydując się na rozwód bez orzeczenia o winie, warto przygotować: 

  • dokument potwierdzający porozumienie współmałżonków,
  • porozumienie rodzicielskie (jeśli jest konieczne i w małżeństwie występują dzieci).

Adwokat – Kielce zawsze pomoże w sporządzeniu dokumentacji, kontaktach pomiędzy stronami w celu wypracowania porozumienia oraz ewentualnych mediacjach rozwodowych. Aby ograniczyć koszty (w przypadku rozwodu za porozumieniem są dzielone na równi pomiędzy małżonków) i przyśpieszyć procedury sądowe – zdecydowanie warto zrezygnować z agresywnej linii rozwodu i wykorzystać opcję porozumienia stron. To jednak możliwe tylko podczas obopólnej zgody współmałżonków oraz z udziałem doświadczonego adwokata specjalizującego się w rozwodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *