12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Na czym polega Polski design?

Design zazwyczaj kojarzy się z przedmiotami o nie typowym wyglądzie. W przeciwieństwie do innych rzeczy są przedmiotami, które posiadają duszę i są wyjątkowe. W zależności od kraju pochodzenia danego przedmiotu design jest wyjątkowy dla danego miejsca na ziemi. Tak również jest w przypadku Polskiego designu.

Tworzenie użytkowych przedmiotów o nie standardowym designie wymaga czasu. Żeby uzyskać zamierzony efekt potrzeba często czasu jaki musi poświęcić twórca. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt że design jest wyrazem sztuki, który może być zauważalny w dziełach takich jak lampa wykonana przez Jana Szczepkowskiego czy witraż autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.

Co ciekawe Polski design jest użyteczny. Dlatego można go spotkać w wielu przedmiotach codziennego użytku. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje fotel 366 i samochód LUX-SPORT. Ten drugi z kolei jest przykładem uniwersalizmu i nie tylko meble czy ozdoby muszą mieć wyjątkowy wygląd. Również można zauważyć to w pojazdach, które niegdyś były popularne na Polskich drogach.

W zależności od okresu czasu moda ulegała zmianie. Coraz większym zainteresowaniem zaczął cieszyć się minimalizm, który został ciekawie zinterpretowany przez Józefa Chierowskiego. Natomiast ciepłe barwy i futurystyczne kształty mebli z tamtego okresu sprawiały że każdy chciał je mieć. Zresztą podobnie jest dzisiaj wśród fanów designu i stylu retro, którzy szukają okazji żeby mieć możliwość zobaczyć dany przedmiot osobiście.

Warto pamiętać że to nie tylko wygląd, lecz również użyteczność i uniwersalność tworzonych rozwiązań sprawia że Polski design jest wyjątkowy. Proste z pozoru rozwiązania nie muszą wyglądać nudno lub zbyt banalnie. Futurystyczne meble nie muszą sprawiać wrażenia jakby były żywcem wyciągnięte z filmu science fiction. Dlatego istotne jest wyczucie, którym cechowali się twórcy o których mówi się głośno w świecie designu. To dzięki nim istnieją wzory i projekty, które do dziś mogą cieszyć oko fanów z całego świata na różnych wystawach i designerskich wydarzeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *