12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Zaburzenia SI

Zaburzenia SI, czyli zaburzenia przetwarzania sensorycznego spowodowane są przede wszystkim dysfunkcją układu nerwowego. Ich istotą jest głównie nieprawidłowe odbieranie zewnętrznych bodźców działających na zmysły, takie jak dotyk, ruch bądź dźwięk.

Zaburzenia tego rodzaju mogą objawiać się w przeróżny sposób: jedni reagują na bodźce w zbyt intensywny sposób, inni nie reagują wcale. Mamy tutaj do czynienia z upośledzeniem narządu słuchu, wzroku, węchu czy smaku a w przypadku osób, które cierpią na zburzenia SI wymagają codziennej terapii.

 

Okazuje się, że integracja sensoryczna jest niezwykle ważna przede wszystkim w fazie rozwojowej człowieka, czyli w okresie dziecięcym. To właśnie wtedy zauważa się pierwsze, niepokojące symptomy. W zależności od intensyfikacji objawów rodzicom bądź opiekunom zaleca się różny system zajęć sprawnościowych, które pozwalają na lepszy proces przetwarzania sensorycznego i w efekcie pozbycie się problemu. W warunkach domowych terapia może przebiegać nie gorzej aniżeli przez doświadczonych specjalistów. Opiekunom poleca się zabawki sensoryczne, które mają dostarczać pożądane bodźce i zmuszać najmłodszych do wytężonej pracy. Szukasz takich zabawek i pomocy terapeutycznych? Zerknij koniecznie na https://raczkujemy.pl/zabawki-sensoryczne/.

Warto podkreślić, że zabawki edukacyjne tego rodzaju idealnie wpływają nie tylko na zmysły dziecka, ale również jego motorykę ruchu.

Pamiętajmy, że zaniedbane zaburzenia mogą przyczynić się do groźnych powikłań i upośledzenia w dorosłym życiu. Należy je niwelować w sposób profesjonalny tak, by dziecko było prawidłowo wprowadzane z otaczający je świat, poznawało go i potrafiło w nim samodzielnie funkcjonować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *