Dlaczego warto zdecydować się na mieszkanie z rynku pierwotnego?
Przed zakupem mieszkania pojawia się często wiele pytań oraz wątpliwości. Wiele osób nie dostrzega podstawowych różnych między rynkiem pierwotnym a wtórnym. A co za tym idzie, jest mniejsza świadomość korzyści związanych z posiadaniem nowego mieszkania.
Różnice między rynkiem pierwotnym a wtórnym często mają związek z zagospodarowaniem powierzchni mieszkania. W przypadku zakupu nowego mieszkania z rynku pierwotnego mamy możliwość na dostosowanie mieszkania do własnych potrzeb. Możemy zdecydować się na otwartą kuchnię oraz przesunięcie ścian, o ile jest możliwe. Inną zmianą związaną z zagospodarowaniem przestrzeni i aranżacją mieszkania są pokrycia podłóg. Decydując się na nowe mieszkanie, możemy wybrać czy chcemy panele, czy płytki na podłodze. Niestety nie mamy takich możliwości w mieszkaniu z lat 80 – tych, które jest przykładem mieszkania z rynku wtórnego.
Kolejną charakterystyczną różnicą jest wartość mieszkania. Zazwyczaj nowe mieszkanie ma większą wartość w przeciwieństwie do kilkunastoletniego mieszkania w bloku. Jest to ważna różnica szczególnie w sytuacji, gdybyśmy zdecydowali się na sprzedaż takiego mieszkania po kilku latach jego użytkowania. W tym przypadku na cenę wpływa nowoczesność i przestronność, która wiąże się z okresem, w którym ono powstało. Ponadto nie można zapominać o okresie gwarancyjnym, który dotyczy tylko nowych mieszkań. Jest to dodatkowy plus dla takiej inwestycji, ponieważ nie musimy się martwić o usterki i wady mogące się pojawić w pierwszych latach użytkowania lokalu. Za ich naprawę odpowiedzialny jest deweloper i nie musimy pokrywać kosztów z nimi związanych
Nowe mieszkanie to inwestycja na lata, która musi być przemyślana. Często można spotkać się z opiniami, że zakup mieszkania z rynku pierwotnego jest wyjątkowo problematyczny i wymaga załatwiania licznych formalności związanych z zakupem mieszkania. Lublin jest miastem, w którym mamy możliwość skorzystania z usług dewelopera oferującego pomoc konsultanta kredytowego. Do zadań takiej osoby należy m.in. obliczenie zdolności kredytowej, wybranie najkorzystniejszej oferty kredytowej, pomoc podczas zapoznania się z umową i wyjaśnienie niejasnych pojęć. Istotnym elementem działań konsultanta jest opieka i pomoc do momentu spłaty kredytu.