12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Zasady przewożenia dzieci w fotelikach

Od 15 maja 2015 weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasad przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Od tego czasu jazda najmłodszych pasażerów musi odbywać się na takich samych warunkach jak w całej Unii Europejskiej.

Dotychczas, dziecko musiało być wożone w foteliku aż do 12 roku życia. Teraz granica wieku zniknęła natomiast zastąpiła ją granica wzrostu. Wszystkie dzieci do osiągnięcia 150 centymetrów wzrostu muszą jeździć w fotelikach. Dzieci, które nie osiągnęły tego wzrostu nie mogą też jeździć na przednim siedzeniu bez fotelika. Wyjątkiem jest fakt, iż dopuszczalna jest jazda bez fotelika dzieci, które mają minimum 135 centymetrów, ale tylko wtedy gdy siedzą na tylnym siedzeniu i są zabezpieczone pasami bezpieczeństwa.

Co ciekawe, istnieje możliwość przewożenia dziecka powyżej trzeciego roku bez fotelika (nawet jeśli nie osiągnęło wzrostu 135 centymetrów), jedynie w pasach bezpieczeństwa. Taka sytuacja dopuszczalna jest w momencie, kiedy dziecko siedzi na środkowym miejscu a po obu stronach siedzą dzieci zabezpieczone w fotelikach.

Kierowcy, który nie stosuje tychże zasad grozi mandat 150 złotych i 6 punktów karnych. Pamiętajmy, że najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo i trzeba przyznać, że na tym polu Polacy robią coraz większe postępy. Okazuje się, że 88% kierowców stosuje zasady bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodach a od 2008 roku stan ten poprawił się o 4%. Wybieramy też foteliki dobrej klasy, z koniecznymi atestami. Takim jest na przykład fotelik samochodowy sparco – trzeba wiedzieć, że odpowiedniej jakości fotelik zabezpieczy nasze dziecko od ciężkich obrażeń w chwili ewentualnego wypadku. Niestety na naszych drogach każdego dnia odbywa się ich prawie najwięcej jeśli porównamy statystyki w innymi krajami UE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *