12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Praca w Norwegii

Poszukiwanie pracy w Norwegii nie należy wcale do łatwych. Najczęściej jednak pada pytanie, czy wyjazd bez pracy, w ciemno ma sens? Na przykładzie sporej liczby osób można powiedzieć jedno, że warto. Na początek trzeba jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, co powoduje, że staramy się wyjechać za pracą w inne miejsce. Dla większości z nas odpowiedź jest banalna. Brak w naszym kraju pracy i perspektyw na dalsze życie. To też sporo osób decyduje się na wyjazd właśnie do kraju, którym jest Norwegia. Kraj wikingów to miejsce, gdzie można naprawdę dobrze zarobić oraz godnie żyć.


Jeśli już zdecydowani jesteśmy na wyjazd, to kolejną rzeczą jest język. Powiedzmy prosto z mostu, trzeba przynajmniej nauczyć się chociażby podstaw, aby mieć możliwość załatwienia wielu spraw. Na początku wystarczy nam znajmość podstaw języka norweskiego, a po np. przyjeździe do stolicy Norwegii – Oslo możemy zapisać się na kurs jezyka norwerskiego, dzięki czemu podszkolimy swoją znajomość języka. Oczywiście, w codziennych kontaktach z ludźmi, bądź też w pracy będziemy się uczyć języka.
Wtedy pozostanie już nam tylko czas na poszukiwanie pracy. Patrząc na znajomych, powiem wprost, nie ma sensu szukać pracy przez internet. O wiele lepszym rozwiązaniem, jest szukanie pracy, będąc już na miejscu w Norwegii. Bezsprzecznie łatwiej jest znaleźć pracę, jeżeli w Curriculum Vitae mamy norweski adres i numer telefonu. Dodatkowo, będąc na miejscu pracę trzeba sobie wychodzić. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie bazy firm, a później udanie się do każdej z nich i zostawienie tam swojego CV. W Norwegii obowiązuje jedna podstawowa zasada. O pracę walczy tam dużo imigrantów, to też samo wysyłanie CV mailowo nie jest rozwiązaniem dobrym. Np. jeśli firma szuka pracowników, to z wysłanych CV przegląda tylko pierwsze np. 3 maile, naturalnie jeśli poszukuje trzech osób. Jeśli te osoby spełniają wymagania reszta nie jest brana pod uwagę. Dlatego przy wysyłaniu ofert nie ma się co zbyt długo zastanawiać, bo często nie spełnimy tego najważniejszego warunku, a więc bycia osobą jedną z pierwszych.
Najważniejsze jest jednak poszukiwanie pracy. Jeżeli będziemy wytrwali, to na pewno uda nam się znaleźć pracę, a moje doświadczenie z tym tematem wskazuje, że praca tam jest z pewnością dla nas opłacalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *