12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Rekuperacja – czemu warto się nią zainteresować?

Rekuperacja to często używana nazwa na wentylację mechaniczną z odzyskaniem ciepła. Tradycyjne systemy wentylacyjne służą jedynie wymianie powietrza poprzez zastosowanie ciągu wytwarzanego przez komin. Ma to jednak swoje wady, na przykład wychładzanie budynku oraz nie usuwanie wilgoci. Rekuperacja to system, który mówiąc najprościej wymienia zużyte, brudne powietrze na świeże i czyste, a przy okazji odzyskuje część zgromadzonego ciepła.

Czy rekuperacja to sposób na oszczędność i zdrowie?

Instalacja wentylacji mechanicznej to dość duży wydatek. Decydując się na nią, będziemy mogli jednak zaoszczędzić w dużym stopniu na ogrzewaniu domu, a więc będzie to oszczędność długoterminowa. Realne dane na temat odzysku ciepła mówią o około 30% zwrotu. Wbrew pozorom jest to bardzo dużo – Twoje rachunki za ogrzewanie zmaleją aż o jedną trzecią! Rekuperacja posłuży również jako oczyszczacz powietrza. Zwłaszcza na terenach z niską jakością powietrza i w dużych miastach, na przykład wentylacja w Poznaniu może znacznie poprawić czystość powietrza w naszym domu.

Jakie są korzyści z rekuperacji w dużym mieście?

Mieszkając w mieście warto dbać o swoje zdrowie codziennie, ponieważ jesteśmy narażeni na wiele czynników, które mogą nas narazić na różne choroby. Rekuperacja w Poznaniu jak i innych dużych miastach pomoże utrzymać domowników w znacznie lepszej kondycji. Oto przykładowe zalety:

  • filtrowanie z powietrza różnych pyłków (zaleta dla alergików)
  • usuwanie zanieczyszczeń z zewnątrz (dym z kominów, spaliny samochodowe)
  • brak konieczności otwierania okna w celu wietrzenia
  • szybkie usuwanie wilgoci
  • pozbywanie się niechcianych zapachów
  • oszczędność energii
  • czyste powietrze (brak wirusów i bakterii)
  • możliwość rozbudowania o opcję chłodzenia i ogrzewania powietrza

System rekuperacji ma bardzo dużo zalet, które zwiększą komfort codziennego życia jak i pomogą utrzymać zdrowie. Oczywiście funkcje mogą się różnić w zależności od naszych potrzeb i tego, na jakie urządzenia się zdecydujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *