Paliwa stałe – rodzaje
Dzisiaj największą popularnością cieszą się ekologiczne rodzaje opału. Wpływ na to ma przede wszystkim dbałość o środowisko, ale również niskie koszty generowanie ciepła przy ich zastosowaniu.
Ale paliwa stałe to dużo większy zakres możliwości. Węgiel kamienny nadal jest wykorzystywany, ale już nie tak często, podobnie dzieje się też z węglem brunatnym, który chociaż ma podobne właściwości do drewna to pozostaje po nim ogromna część popiołu – to prawdziwa udręka chcąc zachować czystość w kotłowni.
Władze miast zachęcają jednak do instalowania ekologicznych pieców a wtedy gospodarze mogą liczyć na dodatkowe korzyści. Okazuje się, że możliwe jest dofinansowanie na zakup kotła i cieszy ten fakt niezmiernie bowiem oprócz zdrowego rodzaju możliwości generowania ciepła właściciele nieruchomości mogą liczyć jeszcze na dodatkowe środki finansowe.
Jednym z odnawialnych źródeł energii jest drewno. Znane od wieków, jeden z pierwszych materiałów opałowych. Drewno używane jest najczęściej do paleniu w kominkach, niezwykle rzadko można spotkać kotły, w których wykorzystywano by ten rodzaj paliwa stałego.
Warto dodać, że ogromną popularnością cieszą się dzisiaj paliwa ekologiczne, takie jak pelety i brykiety. Przede wszystkim są niedrogie – porównywalne pod tym względem do drewna. Ta biomasa składa się ze sprasowanych trocin, wiórów, torf czy odpadów drzewnych. Co ciekawe, po tym rodzaju opały pozostaje niewielka ilość popiołu, opał ten nie wymaga też wielkiego zaangażowania ze strony mieszkańców budynku – praca kotłów jest praktycznie automatyczna.