12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Lepiej nie bagatelizować corocznej kontroli pojazdu

Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd mechaniczny musi posiadać ważne badanie techniczne. Przegląd realizowany musi być raz w roku w autoryzowanej Stacji Kontroli Pojazdów. Wykonanie takiego badania jest obowiązkiem właściciela pojazdu. Co ciekawe, od 20 maja 2018 roku nastąpiły spore zmiany w kwestii tego rodzaju kontroli.

Ministerstwo zapowiadało, że wszystkie mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach oraz eliminację pojazdów, które stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Finalnie zmiany są jednak niewielkie pod względem rygorystycznych czynników kontrolnych, za to właściciele pojazdów mogą cieszyć się z licznych korzyści, które po zmianach weszły w życie.

Zapowiadane zmiany w przepisach a rzeczywistość

Okazuje się, że stacja kontroli pojazdów była i będzie odwiedzana przez kierowców raz w roku i w tej kwestii niewiele się zmienia. Ministerstwo nie daje już jednak nieograniczonego czasu na wykonanie badania technicznego, ale tylko 30 dni po terminie utraty ważności tego poprzedniego. To miało być realizowane w specjalnych stacjach diagnostycznych, które powstałyby pod szczególnym nadzorem UDT (Urząd Dozoru Technicznego). Ta zmiana nie została jednak wprowadzona i właściciele pojazdów na przedawnione badanie udają się do standardowych stacji kontroli pojazdów. Jeśli wykonają przegląd techniczny auta czy innego pojazdu w ciągu pierwszych 30 dni od utraty ważności tego poprzedniego, zapłacą za nie dokładnie tyle samo, ile kosztuje to realizowane zgodnie z terminem. Jeśli w terminie późniejszym, muszą liczyć się z koniecznością zapłaty za taki przegląd dwa razy więcej.

Warto również wspomnieć o korzyściach, na jakie mogą liczyć teraz właściciele pojazdów. Okazuje się, że stacja kontroli pojazdów może być przez nich odwiedzona wcześniej, jeszcze przed terminem utraty ważności poprzedniego badania. Nie utracą oni czasu ważności badania, jeśli zrealizują je wcześniej.

Przykład: Samochód Kowalskiego ma ważny przegląd techniczny do 30 września 2018 roku. Kowalski decyduje się jednak, że na kontrolę pojazdu uda się wcześniej, 15 września 2018 roku. Nie oznacza to jednak, że kolejny termin ważności badania technicznego upłynie 15 września 2019 roku, ale 30 września 2019 roku.

Istotna zmiana dotyczy też wymiany dowodu rejestracyjnego pojazdu w sytuacji, w której brakuje w nim miejsca na nowe pieczątki. Od maja 2018 roku właściciel pojazdu nie musi już go wymieniać. Wystarczy, że podczas kontroli okaże zaświadczenie ze stacji diagnostycznej, które potwierdza ważność badania oraz pełną sprawność samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *