Żywność w proszku – zalety
Czy wiesz, że suszenie produktów spożywczych to jeden z pierwszych sposobów, dzięki którym jedzenie zachowywało dłużej przydatność do spożycia oraz było łatwiejsze w transporcie? Okazuje się, że taką metodę wykorzystuje się i dzisiaj, ale w tym celu udaje się stosować innowacyjne techniki. Dzięki nim żywość zostaje sproszkowana, przy czym nie zostają zniwelowane jej wartości odżywcze, walory, smakowe czy zapachowe. Przedstawiamy najważniejsze zalety sproszkowanej żywności.
Łatwość przechowywania
Ludzie od wieków żywią się mięsem, ale niegdyś nie mieli możliwości przechowywania go w chłodniach. Musieli zwalczyć problem szybkiego procesu gnilnego, przez co zaczęli stosować metodę suszenia. Dzisiaj mięso w proszku charakteryzuje się nie tylko łatwiejszym sposobem przechowywania, ale również transportu czy minimalizacji kosztów. Co więcej, mięso w takiej postaci zajmuje mniej miejsca w magazynie.
Szybkość zastosowania
Żyjemy w ciągłym pośpiechu, przez co nie mamy czasu na wielogodzinne gotowanie. Cenimy sobie gotowe półprodukty albo dania, których przyrządzenie zajmuje dosłownie kilka chwil. Nie bez powodu ogromną popularnością cieszą się dania, w szczególności zupy instant. Te nie muszą być jednak mieszanką chemicznych substancji. Współcześni producenci, którzy stawiają jednak na najlepszą jakość wyrobów spożywczych, wykorzystują rozmaite proszki warzywne albo też proszki owocowe do komponowania pełnowartościowych dań. Nie dość, że takie potrawy wystarczy zalać wodą, by stworzyć obfity obiad, to jeszcze na talerzu znajduje się cała gama witamin i minerałów, które każdego dnia wpływają na optymalne funkcjonowanie naszego organizmu.
Walory spożywcze
Należy wspomnieć, że jedzenie w proszku jest naturalne, a podczas procesu jego powstawania nie zostają dodane żadne substancje, które mogłyby być niekorzystne dla ludzkiego zdrowia. Trzeba podkreślić, że proces suszenia, a potem proszkowania produktów spożywczych zachowuje wartości odżywcze, ale też kolor, zapach oraz smak. Dzięki temu mięso, owoce czy warzywa w proszku są stosowane już powszechnie w przemyśle spożywczym oraz w gastronomii i nie wykazują obniżonej jakości.
Ciekawostką jest też to, że zarówno cały proces powstawania żywności w postaci proszku, jak i zmiana nawyków żywieniowych, których podstawą jest włączenie takowej do codziennej diety, jest zgodna z ogólnie przyjętą filozofią zdrowego, wręcz ekologicznego odżywiania. To nie tylko chwilowy trend, ale konieczność zmiany sposobu jedzenia. Składniki w formie sproszkowanej są tego integralną częścią.