12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Złamanie czy zwichnięcie – jak rozpoznać?

Jak na podstawie objawów urazu z łatwością rozpoznać rodzaj powstałej dysfunkcji? W ortopedii najczęściej wyróżnia się diagnostykę skręceń, zwichnięć oraz złamań kończyn. Każdy pacjent powinien znać symptomy, bo dzięki nim może reagować odpowiednio. Nie w każdym przypadku konieczna jest wizyta na oddziale ortopedycznym. Zdarzają się jednak i takie, w przypadku których leczenie medyczne jest wymagane i musi nastąpić natychmiast.

Bez względu na przypadłość, nagłe urazy z zakresu ortopedii zawsze wiążą się z występowaniem bólu. Ten jednak może charakteryzować się różnym natężeniem, wiele zależy również od progu bólu, jaki znosi każdy pacjent zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

W przypadku skręcenia stawu może pojawić się opuchlizna oraz zasinienie, ale ból najczęściej nie jest zbyt silny. W tym przypadku nie zawsze konieczny jest ostry dyżur ortopedyczny. Warszawa oczywiście dysponuje takimi placówkami, natomiast pacjenci nie muszą od razu się do nich udawać.

Nieco inaczej jest w przypadku zwichnięcia, które daje już bardziej obciążające dolegliwości. Pojawia się silny ból, konieczność unieruchomienia kończyny. Chory uskarża się na spory obrzęk, zniekształcenie stawu, a dysfunkcja nie pozwala normalnie funkcjonować. Wizyta u specjalisty jest niezbędna.

Dokładnie tak samo należy postąpić w przypadku podejrzenia złamania kończyny. Pojawia się wtedy najsilniejszy ból, największy obrzęk, zasinienie, tkliwość. Chory nie można poruszać kończyną, jego ruch jest mocno ograniczony. Złamanie wymaga diagnostyki oraz najdłuższego leczenia. W zależności od rodzaju urazu tego typu ortopeda zalecić może też rehabilitację.

Pamiętajmy, by urazów kończyn nigdy nie bagatelizować. W skrajnych przypadkach mogą przyczynić się do powstania trwałych zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *