12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Zdrowie intymne zaczyna się od badania mikrobioty

Problemy ze zdrowiem intymnym są powszechne. Prawie każda kobieta, co najmniej raz w życiu przebyła infekcję bakteryjną lub grzybiczą pochwy. Niestety standardowe postępowanie lecznicze często okazuje się nie rozwiązywać problemu, co sprawia, że kobiety zmagają się często z nawracającymi infekcjami układu moczowo-płciowego, a ich objawy stają się niemal przewlekłe.

Objawy infekcji intymnych – kiedy wykonać wymaz z pochwy?

Nawracające infekcje intymne wiążą się z szeregiem przykrych dolegliwości:

  • pieczenie, świąd, zaczerwienienie narządów płciowych,
  • upławy,
  • ból podbrzusza,
  • ból podczas współżycia,
  • ból cewki moczowej podczas oddawania moczu,
  • częste oddawanie moczu.

 

W przypadku występowania objawów, konieczne jest ustalenie ich przyczyny. W tym celu warto skonsultować się w pierwszej kolejności z ginekologiem i/lub położną. Po zebraniu wywiadu chorobowego lekarz lub położna mogą zaproponować wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych, takich jak wymaz z pochwy i badanie mikrobioty pochwy np. VagiStatus.

Wymaz z pochwy – w jakim celu wykonać badanie mikrobioty pochwy?

Ważne jest, aby w przypadku infekcji intymnych, leczenie było proponowane na podstawie wyników badań diagnostycznych mikrobioty pochwy np. VagiStaus, a nie jedynie na podstawie występujących objawów. Dolegliwości mogą być bowiem bardzo podobne w przebiegu chorób o różnym podłożu: bakteryjnym (np. waginoza bakteryjna, tlenowe zapalenie pochwy), grzybiczym (np. grzybica pochwy), wirusowym (opryszczka narządów płciowych, infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV), czy pierwotniakowym (np. rzęsistkowica spowodowana przez rzęsistka pochwowego – Trichomonas vaginalis). Infekcje te mogą również być o charakterze mieszanym, kiedy w jednym czasie w układzie moczowo-płciowym współistnieją np. bakterie i grzyby. Jak łatwo się domyślić, w przypadku różnych patogenów, odmienne będzie leczenie, dlatego tak ważne jest, aby zacząć od odpowiedniej diagnostyki. Stosowanie leków jedynie na podstawie objawów może wydłużyć czas infekcji i objawów, a dodatkowo obciążyć organizm, a nawet nasilić dolegliwości.

Czasami może okazać się, że dolegliwości wynikają z innych problemów zdrowotnych, wówczas może być konieczna szersza diagnostyka np. hormonalna, badanie mikrobioty jelit i konsultacja z innym specjalistą np.: endokrynologiem, internistą, gastroenterologiem.

Holistyczne podejście do zdrowia intymnego – czy wymaz z pochwy to wszystko?

Co ciekawe, może też zdarzyć się, że wykonanie badania mikrobioty pochwy VagiStatus ze względu na występujące dolegliwości wykaże, iż wcale nie są one związane z obecnością patogenu. Nadal rzadko o tym się mówi, że dyskomfort i przykre objawy może powodować nie tyle bakteria patogenna obecna w pochwie, a obniżona ilość bakterii ochronnych Lactobacillus. Jeśli jednak cały wynik badania mikrobioty pochwy VagiStatus jest prawidłowy, należy szukać źródła objawów gdzie indziej, np. w jelitach i zaburzonej odporności śluzówkowej. W tym celu wykonuje się badanie mikrobioty jelit np. KyberKompakt z kału. Pomocna może okazać się również konsultacja z fizjoterapeutą uro-ginekologicznym lub osteopatą.

Wymaz z pochwy Poznań – położna w Poznaniu

Jeśli chcesz wykonać wymaz z pochwy w Poznaniu, możesz zgłosić się do Instytutu Mikroekologii, który mieści się przy ul. Sielskiej 6. Oferowana jest tam konsultacja położnej, kompleksowa diagnostyka mikrobioty pochwy – ochronnej i patogennej oraz pobranie wymazu z pochwy do badania. Jeśli masz jakiekolwiek problemy ze zdrowiem intymnym, położna w Poznaniu z Instytutu Mikroekologii zapewni Ci holistyczną opiekę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *