Najczęściej występujące zaburzenia widzenia
Ludzki wzrok pogarsza się w naturalnym procesie starzenia się organizmu. Coraz częściej jednak, z powodu zaburzeń widzenia cierpi coraz więcej osób, w tym dzieci. Choroby oczu są różne, natomiast okuliści jasno potwierdzają, które z nich występują najczęściej.
Do takich na pewno zaliczyć można zaćmę, która prowadzi do zmętnienia soczewki a pacjent widzi jakby przez mgłę. Obraz jest po prostu coraz mniej wyraźny, ostry obraz praktycznie nie występuje. Niestety, bagatelizowana zaćma bądź leczona zbyt późno, może doprowadzić do trwałej ślepoty.
Równie często okuliści diagnozują jaskrę. Ta wynika z uszkodzenia nerwu wzrokowego, przez co pole widzenia zmniejsza się, aż wreszcie następuje jego całkowita utrata.
Znane są także schorzenia, które dotykają samą siatkówkę oka. Mowa tu o zezie, pojawia się też podwójne widzenie czy zwyrodnienie plamki żółtej. Coraz częściej rozpoznaje się także retinopatię.
Pamiętajmy, że niektóre zaburzenia widzenia są wynikiem innym chorób. Szczególnie narażone na problemy ze wzrokiem są osoby, które zmagają się z cukrzycą czy nadciśnieniem tętniczym.
Osoby, u których do tej pory nie zdiagnozowano żadnych chorób związanych z narządem wzroku, powinny udawać się do okulisty przynajmniej raz w roku. Ci, którzy już poddani zostali diagnozie i leczeniu, do gabinetów okulistycznych pukają na wyraźne zalecenie lekarza, wtedy terminy ustalane są indywidualnie.