Leczenie zachowawcze – co to takiego?
Dbanie o zęby jest bardzo ważne, wszyscy chcemy mieć zdrowe, lśniące i piękne zęby bez ubytków. Niestety nie zawsze wystarczy tylko codzienna higiena jamy ustnej, konieczne jest przynajmniej raz w roku odwiedzenie gabinetu, aby polski dentysta mógł dokładnie sprawdzić stan naszego uzębienia.
Co to jest stomatologia zachowawcza?
Bardzo często wydaje nam się, że z naszymi zębami jest wszystko ok, nie bolą, nie widzimy żadnych ubytków, nie reagują też na zimne i ciepłe potrawy czy napoje więc uznajemy, że polski stomatolog nie jest nam na ten moment do niczego potrzebny. Tak naprawdę może być zupełnie inaczej. Nie wszystkie ubytki na zębach są widoczne i nie wszystkie wiążą się z dolegliwościami bólowymi. Do gabinetu stomatologicznego powinniśmy się udać przynajmniej raz na rok, aby polski stomatolog mógł dokładnie przyjrzeć się i ocenić stan naszego uzębienia.
Stomatologia zachowawcza zajmuje się wypełnieniem wszelkich ubytków które powstały w wyniku próchnicy. Jest to także odbudowa zęba, który został uszkodzony bądź ukruszył się np. na wypadek ugryzienia czegoś twardego. Zabieg taki polega na pozbyciu się próchnicy przy pomocy specjalnych wierteł, a następnie uzupełnienie powstałego ubytku specjalnym materiałem dentystycznym. Zabieg jest najczęściej bezbolesny bezbolesny można jednak zrobić go również ze znieczuleniem.
Ważna jest systematyczność
Pamiętajmy o tym, że odpowiednie dbanie o zęby polegające na ich dokładnym szczotkowaniu przynajmniej kilka razy dziennie oraz nitkowanie to połowa sukcesu. Dzięki temu odwiedzanie gabinetu może być znacznie rzadsze i polski stomatolog będzie nam potrzebny tylko sporadycznie. Jednak wiele osób mimo prawidłowej higieny ma skłonność do pojawiania się ubytków na zębach. Wiele z nich nie boli, szczególnie kiedy jest to początkowa faza. A zatem pamiętajmy o tym, co jakiś czas warto samemu przyglądać się swojemu uzębieniu jeżeli coś nas zaniepokoi, plama bądź przebarwienie, umówmy się jak najszybciej na wizytę stomatologiczną. Takie schorzenie nigdy nie mija samo i warto zareagować jeszcze zanim zacznie się ono rozwijać bardziej.