12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Kiedy wykonać badanie piersi?

USG piersi polega na przebadaniu gruczołów sutkowych ultradźwiękiem. Taki zabieg powinna wykonywać regularnie każda kobieta, która ukończyła 30 rok życia. Pozwala ono na wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych w okolicach piersi. Oprócz USG lekarze zachęcają kobiety do samodzielnego badania piersi, do którego wykonania nie potrzeba nic więcej, niż własnych rąk.

Każda kobieta powinna regularnie sprawdzać, czy nie występują u niej jakieś niepokojące zmiany w obrębie piersi. Można do nich zaliczyć widoczne zgrubienia oraz guzki. Dodatkowo powinno ściskać się gruczoł sutkowy, ponieważ mógł się w nim zebrać płyn. Takie czynności najlepiej wykonywać cyklicznie każdego miesiąca. U kobiet po 30 roku życia dodatkowo warto co jakiś czas wykonać USG piersi. Warszawa to miasto, w którym mamy do dyspozycji wiele gabinetów i specjalistów, którzy mogą dla nas wykonać takie badania. Jest to szczególnie wskazane w przypadku osób, które bolą piersi. Badań nie powinny też bagatelizować kobiety, których piersi są małe, miały w rodzinie przypadki zachorowań na nowotwór piersi lub są w ciąży.

Badanie najlepiej jest wykonać w pierwszej połowie cyklu, ponieważ później w piersiach gromadzi się większa ilość wody i obraz może nie być precyzyjny. Pacjentka powinna przynieść ze sobą wyniki z poprzedniego badania USG oraz mammografii.

Aby wykonać badanie, kobieta musi położyć się na leżance. Lekarz smaruje obie piersi specjalnym żelem, który ułatwia przewodzenie sygnałów. Przy pomocy specjalnego aparatu ultrasonograficznego wykonujący badanie lekarz szuka ewentualnych zmian.

USG piersi może być zlecone przez ginekologa, który wyczuł w piersiach niepokojące zmiany. Część przychodni medycznych wykonuje takie badania bezpłatnie, w większości jednak będziemy musieli liczyć się z kosztem około 80 złotych, co nie jest wysoką ceną w porównaniu do USG innych partii. Warto dodać, że nie ma żadnych przeciwwskazań wykonywania tego badania dla kobiet karmiących lub w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *