12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Jakimi chorobami mogą zarazić gołębie?

Coraz częściej ornitolodzy przestrzegają przed gołębiami, szczególnie tymi w miastach – to nie tylko miłe, niegroźne stworzenia, które należy dokarmiać. Dzisiaj gołębie stwarzają ogromne zagrożenie dla zdrowia ludzi a ich liczne gromady w dużych metropoliach są wręcz trudną do wytępienia plagą.

Największe skupiska ptactwa zauważyć można w miejscach licznie zamieszkałych bowiem to właśnie tam szukają one pożywienia. Naszym błędem jest fakt, iż sami dokarmiamy je, najczęściej chlebem, który jest szkodliwy dla gołębi i nie powinny go spożywać. Przyzwyczajając je jednak do regularnego pożywienia sami sprawiamy, że ptaki zakładają na naszych terenach swoje siedliska.

Okazuje się, że większość gołębi zarażona jest bakterią Chlamydia Psittaci a ta jest dużo bardziej groźna aniżeli Salmonella. Człowiek może zarazić się nią po kontakcie z ptasimi odchodami – gołębie odchody to siedlisko tychże bakterii oraz toksyn niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu.

Osoba zarażona odczuwa dreszcze, ma gorączkę, bolą ja mięśnie. Nierzadko dochodzi do zapalenia płuc czy innych chorób układu oddechowego. Ptaki rozsiewają również różne wirusy – te powodują zapalenie opon mózgowych, toksoplazmozę, mogą przyczynić się też do zaburzeń psychicznych, utraty wzroku czy problemów z kręgosłupem.

Na szczęście istnieje skuteczny sposób na izolację gołębi i powstrzymanie możliwości kontaktu z ich odchodami. Na balkonach, parapetach, elewacjach budynków warto montować specjalne systemy odstraszające. Takie produkuje na przykład Birdsystem i trzeba przyznać, że to metoda skuteczna i bezpieczna dla ptactwa. System kolców nie pozwala na przesiadywanie i brudzenie elementów naszego domu a same ptaki nawet się do niego nie zbliżają – mają idealny wzrok i już z daleka widzą zagrożenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *