Jak badać piersi?
Według statystyk, tylko w samej Polsce na raka piersi choruje każdego roku 17 000 kobiet i niestety połowa z nich umiera. Wszystko przez zbyt późną diagnostykę. Trzeba przy tym zaznaczyć, że badania piersi nie są inwazyjne a przy tym łatwo dostępne w każdej przychodni, szpitalu czy prywatnej klinice.
Warto zacząć od tego, że każda kobieta powinna badać piersi a samobadanie ma odbywać się nawet raz w miesiącu. Nie jest to trudne i zajmuje dosłownie kilka minut. O tym, jak odpowiednio przeprowadzać samodzielnie takie badanie powinien nas poinformować każdy lekarz ginekolog.
Dostępne są również dwa badania, które wykorzystuje się w profilaktyce raka piersi oraz jego diagnostyce. To USG piersi i mammografia. To pierwsze powinno wykonać się po raz pierwszy w około 20 roku życia bądź wcześniej, o ile kobieta przyjmuje antykoncepcję doustną. Mammografię natomiast warto wykonać pomiędzy 35 a 40 rokiem życia chociaż amerykańscy naukowcy dowiedli, iż jest to badanie w pełni skuteczne dla kobiet dopiero po 45 roku życia.
Standardowe badania ultrasonograficzne warto wykonywać raz w roku a mammografię co dwa lata, chyba że lekarz prowadzący zaleci inaczej. Dużo częściej badania tego rodzaju będą realizować z całą pewnością kobiety, które są obarczone większym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Tutaj wymienić można chociażby uwarunkowania dziedziczne – rak piersi może wystąpić nawet kilka razy częściej u kobiet, których mama bądź babcia również zmagały się z tym nowotworem bądź rakiem jajników oraz u tych, których ojciec lub dziadek cierpieli z powodu raka prostaty.
KRAJMED – USG piersi Warszawa