Dezynfekcja pomieszczeń za pomocą lamp UV i UVC
Rozwój technologiczny przyczynia się na każdym kroku do poprawy warunków naszego życia. Dedykowane urządzenia są w stanie ułatwić nam funkcjonowanie i zaoszczędzić czas, którego i tak każdy nas ma mało. W przypadku dezynfekcji nowoczesne rozwiązania odgrywają jeszcze kolejną ważną rolę – skutecznie chronią nas przed patogenami.
Lampa UV – na czym polega jej działanie
Światło UV znajduje szerokie zastosowanie w dezynfekcji pomieszczeń placówek medycznych, branży przemysłowej i spożywczej. Wszędzie tam, gdzie specyfika pracy wymaga zachowania szczególnie sterylnych warunków. Lampa UV generuje promieniowanie UV-C, które uszkadza DNA komórek, co uniemożliwia podział komórek oraz rozmnażanie się drobnoustrojów. Dezynfekcja UV chroni przed zakażeniem wirusami i bakteriami oraz zapewnia czystość mikrobiologiczną powierzchni i przedmiotów.
Jaką lampę wybrać?
Wyróżniamy kilka głównych typów lamp przeznaczonych do dezynfekcji, ze względu na ich wykorzystanie i sposób pracy urządzenia:
- lampy do dezynfekcji bezpośredniego działania – służy do powierzchni, na które bezpośrednio pada światło. Czas naświetlania jest uzależniony od rodzaju mikroorganizmów. Podczas tego procesu konieczne jest opuszczenie pomieszczenia przez ludzi i zwierzęta, należy także zabrać wszelkie rośliny.
- Lampy do dezynfekcji przepływowe – przeznaczone do dezynfekcji powietrza, usuwają drobnoustroje, pył, kurz oraz inne zanieczyszczenia wprowadzając je do specjalnej, zamkniętej komory.
- Lampy do dezynfekcji dwufunkcyjne – łączą w sobie działanie obu powyższych metod, gwarantując najwyższą skuteczność.
Korzyści i zagrożenia
Dezynfekcja UVC to skuteczny sposób na zabicie mikroorganizmów z pomieszczeń i przedmiotów. Istnieje jednak ryzyko, że pewna część drobnoustrojów nie zostanie wyeliminowana. Powodem tego może być nierównomierne naświetlanie lub zbyt mała dawka promieniowania. Bezpośrednie promieniowanie, jakie wykorzystuje lampa UVC, może mieć negatywne skutki dla organizmu człowieka, powodując podrażnienia lub oparzenia skóry. Przestrzegając zaleceń producenta, możemy uniknąć tego typu sytuacji. Lampy przepływowe mogą być uruchamiane w obecności człowieka, natomiast podczas działania lampy bezpośredniego działania należy opuścić pomieszczenie. W przypadku lamp dwufunkcyjnych możliwe jest przebywanie w pomieszczeniu, jeżeli zewnętrzny promiennik nie jest uruchamiany. Znając więc specyfikę, sposób działania i zalecenia tych urządzeń, nie należy obawiać się skutków ubocznych.