12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Czym jest opieka paliatywna?

Opieka paliatywna dotyczy pacjentów nieuleczalnie chorych. Jej istotą jest przede wszystkim łagodzenie bólu i pozwolenie choremu na dotrwanie do końca w jak najlepszym komforcie. Początkowo dotyczyła jedynie pacjentów onkologicznych. Dzisiaj jednak opiece tego rodzaju polegają również ci, którzy cierpią na inne schorzenia.

Opieka paliatywna oferowana jest w hospicjach oraz domach spokojnej starości. To oferta dla tych, którzy są u schyłku swojego życia, ale chcą aktywnie i godnie przetrwać ten ostatni okres. Nie da się ukryć, że taka oferta jest też ogromnym ułatwieniem dla bliskich chorego, którzy nie zawsze są w stanie sprawować profesjonalną opiekę nad chorym. W dobrym domu seniora czy specjalistycznym hospicjum zatrudniona jest wysoce wykwalifikowana kadra opiekunów i medyków, która zapewnia o wiele bardziej komfortowe standardy. Co więcej, takie miejsca są najczęściej właściwie wyposażone w sprzęty, które pozwalają pacjentowi na pełne ukojenie.

Co ważne, opieka paliatywna nie wiąże się z leczeniem. To jedynie doraźne sposoby, które pozwalają łagodzić najgorsze objawy chorób nieuleczalnych i tych, które są już w fazie zaawansowanej. Dotyczy pacjentów, którzy nie mają już szans na wyleczenie.

Pamiętajmy, że opieka paliatywna zawsze dostosowywana jest indywidualnie. Wiele zależy od stanu zdrowia pacjenta, jego potrzeb i możliwości. Nierzadko konieczne staje się całodobowe sprawowanie opieki wraz z podstawową pielęgnacją chorych. Nie da się ukryć, że większość z nich wymaga pomocy w najprostszym działaniu. Pacjenci nie są w stanie samodzielnie skorzystać z toalety, wykąpać się czy zjeść. Większość z nich wymaga nie tylko odpowiedniej terapii farmakologicznej, ale też rehabilitacji, która przedłuża ich życie.

Wiadomo, że skierowanie bliskiej osoby na stały pobyt w hospicjum czy domu spokojnej starości, nie jest proste. Trzeba sobie jednak uświadomić, że w niektórych przypadkach jest to najlepsze rozwiązanie. W warunkach domowych nie zawsze zapewnimy warunki, które pozwolą pogodzić się z chorobą i spokojnie odejść bez grymasu bólu na twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *