12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Co to są żylaki?

Żylaki najczęściej powstają na kończynach dolnych. W Polsce cierpi na nie co najmniej kilka milionów osób a aż 75% z nich to kobiety. Żylaki powstają w wyniku predyspozycji dziedzicznych (jeśli mama bądź babcia również na nie cierpi), ale pojawiają się też w wyniku prowadzonego stylu życia. 

Niekorzystna jest z pewnością praca stojąca chociaż t tylko siedząca też nie wpływa dobrze. Żylaki pojawią się szybciej u kobiet, które noszą buty z wysokim obcasem i obciskającą bieliznę (rajstopy czy podkolanówki) cyz elementy garderoby (obcisłe spodnie, leginsy). Nierzadko wpływ na żylaki ma też zażywanie zbyt gorących kąpieli, korzystanie z sauny oraz zbytnia aktywność fizyczna – niektóre rodzaje sportów, głównie te wysiłkowe mogą być przyczyną powstania żylaków.

Chociaż powszechnie uważa się, że zmiany na kończynach są tylko niekorzystne pod względem estetycznym to trzeba zauważyć, że leczenie żylaków jest konieczne w każdym przypadku. Rozszerzone żyły, zbyt wysokie ciśnienie przepływu krwi może spowodować powstawanie skrzepów krwi a w rezultacie zator, który może być przyczyną śmierci.

Żylaki należy również leczyć bowiem te przyczyniają się do szeregu dolegliwości, które zmniejszają komfort codziennego życia. Osoby, które na nie cierpią najczęściej odczuwają zmęczenie nóg, pieczenie, nocne skurcze i obrzęki. Bardzo często żylakom towarzyszą również popękane naczynka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *