12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Odbiorniki do radia cyfrowego

Radio cyfrowe to rzecz, która jest na świecie coraz bardziej popularna, zaś swoim zasięgiem obejmie Polskę do końca 2015 roku. Dlatego warto już dziś pomyśleć o odbiorniku obsługującym tego typu emisję, zwaną Digital Audio Broadcasting Plus. Tego typu radia mają znacznie lepsza jakość dźwięku niż tradycyjne analogi, a ponadto posiadają szereg dodatkowych funkcji, dzięki którym zapewniają nie tylko słuchanie, ale także możliwość wyświetlania ważnych informacji na ekraniku, łatwe wyszukiwanie radiostacji czy nawet pokazywanie grafik.

Niektóre odbiorniki dab+ wyposażono również w pamięć wewnętrzną, co umożliwia dokonanie zapisu odbieranych audycji czy piosenek. Obrazowo ujmując istotę rzecz, radio dab jest w porównaniu z tradycyjnym radioodbiornikiem tym, czym smartfon dla zwykłej komórki. I co ważne – odbiornik tego typu wcale nie kosztuje wiele – najtańsze modele można nabyć za kilkadziesiąt złotych.

Jednym z głównych powodów, dla których wprowadzono radio cyfrowe, jest brak miejsca w eterze dla wszystkich chętnych. Częstotliwości analogowe są już zagospodarowane, a jednym z ich minusów jest fakt, że sygnał analogowy nie dociera do każdego. Cyfrowy nie ma takich problemów, dzięki czemu można będzie słyszeć go w całym kraju.

Odbiornik DAB+ oprócz sygnału cyfrowego odbiera także FM, jeżeli więc któraś ze stacji nadal będzie nadawać w ten sposób, słuchacz z tego typu aparatem nie będzie mieć problemów z jej odbiorem. Kierowcy powinni zainteresować się radiami hybrydowymi, które samoczynnie przełączają rodzaj odbioru sygnału w zależności od jego jakości – jeśli wyjeżdża się ze strefy nadawanie cyfrowego, radio samo przeskakuje na analog i vice versa. Potrzebna tylko antenka hybrydowa, którą wystarczy przykleić do szyby. Na rynku można dostać również niewielkie tunery do smartfona, umożliwiające odbiór nadawanie cyfrowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *