12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Kosmetyki – jak ocenia się ich bezpieczeństwo?

Nasz kraj jako członek Unii Europejskiej jest zobowiązane do stosowania się przepisów i rozporządzeń wydanych przez Parlament Europejski. W przypadku branży kosmetycznej również znajduję się stosowne rozporządzenie z 2009 roku, które zawiera ocenę bezpieczeństwa na której podstawie może zostać wypuszczony do obrotu dany produkt. Według definicji „produkt kosmetyczny” to substancja która przeznaczona jest do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała (paznokcie, usta, zęby, cera itd.) Ocena bezpieczeństwa kosmetyku – podzielić ją można na dwa rodzaje A i B.

Część (A) – zawiera najważniejsze informacje dotyczące produktu zaliczamy do nich m.in:

– Ilość i jakość składników zawartych w produkcie oraz identyfikacje substancji w niej zawartych. Opis musi zawierać dokładne pochodzenie każdego składniku (roślinny, mieszanka chemiczna itp.)

– Stabilność produktu czyli specyfikacja kosmetyku i zawartych w nim substancji. Głównie ten podpunkt informuje o zachowaniu się specyfiku w danych warunkach atmosferycznych i wskazania dotyczące przechowywania (miejsce, temperatura, wilgotność).

– Test mikrobiologiczny bardzo duży nacisk w ocenie bezpieczeństwa kładzie się na kosmetyki które stosowane będą w okolicach oczów i błon śluzowych, a także dzieci poniżej 3 roku życia.

– Racjonalne stosowanie ten aspekt pozwala na określenie przez specjalistów:

*Które części ciała wolno używać kosmetyku, a który należy unikać.

*Jaka ilość i częstotliwość powinna być stosowana dla pozytywnego efektu.

*Jakie skutki uboczne mogą wystąpić i jakie podjąć kroki gdy dojdzie do takiej sytuacji.

Część (B) – to wniosek z oceny raportu (A) który poddany jest konsultacji. Następnie tworzona jest instrukcji i ostrzeżenia dla danego kosmetyku. Na koniec produkt zostaje zatwierdzony, odrzucony bądź wysłany do dodatkowej analizy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *