12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Koszt instalacji gazowej w samochodzie

koszt instalacji gazowejPomimo tego że ceny paliw w ciągu ostatnich miesięcy znacząco spadły, wciąż w naszym kraju dużą popularnością cieszą się samochody napędzane autogazem (LPG). Nic dziwnego, różnica pomiędzy ceną gazu a benzyny wciąż jest naprawdę znacząca. Jak zatem wygląda kwestia montażu instalacji gazowej w naszym samochodzie?

Oszczędności

Zakładając, że litr benzyny 95-oktanowej kosztuje 4,50 zł, a litr autogazu 1,80 zł, zaś samochód zużywa średnio 6 litrów benzyny lub 8 litrów gazu, oszczędności będą kształtować się następująco. Koszt przejechania 100 km na benzynie wynosi w tym wypadku 27 zł, z kolei na autogazie – 14,40 zł. Jak widać, jazda na benzynie jest niemal dwukrotnie droższa.

Koszt instalacji

Na wstępie należy zaznaczyć, iż na rynku dostępnych jest wiele różnych instalacji przeznaczonych do różnych typów silników. Przede wszystkim, chodzi tutaj o zastosowanie w jednostkach napędowych takich rozwiązań jak gaźnik (obecnie spotykany tylko w naprawdę leciwych już autach), wtrysk jednopunktowy, wtrysk wielopunktowy lub bezpośredni wtrysk. Ponadto, instalacja musi być także dopasowana do liczby cylindrów w danym silniku. Nowością dostępną na rynku są instalacje LPG przeznaczone dla aut z silnikami Diesla.

W związku z powyższym trudno jest określić jeden koszt montażu instalacji gazowej. Niemniej jednak można go określić w granicach od 1500 zł do około 7000 zł.

Czy to się opłaca?

Jak widać, koszt instalacji gazowej w samochodzie może być bardzo wysoki. Jednakże należy pamiętać, że są to produkty adresowane do kierowców, którzy rokrocznie pokonują duże przebiegi. Zatem jeśli korzystamy z samochodu dojeżdżając codziennie do pracy oddalonej od naszego domu o 20 km, z całą pewnością warto rozważyć montaż instalacji LPG.

Instalacja gazowa to doskonała alternatywa dla tradycyjnego zasilania silnika samochodu. Nic więc dziwnego, że auta napędzane gazem cieszą się w naszym kraju tak dużą popularnością. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kierowcy mogą zaoszczędzone paliwo wydać na przykład na wspólne wyjazdy wakacyjne z rodziną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *