12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Kontrola dostępu – co to właściwie jest?

Czym jest system kontroli?

Kontrola dostępu to system, którego podstawowym zadaniem jest przede wszystkim zlikwidowanie dostępu dla pojedynczych osób do konkretnych stref.
Każdy tego typu system zbudowany jest z minimum 2 rodzajów urządzeń. Są to urządzenia wyjściowe, oraz wejściowe. Urządzenia wejściowe to między innymi różnego rodzaju skanery, czytniki kart, itp., a do urządzeń wyjściowych należą między innymi: zamki elektryczne, rygle, szlabany o bramki.

Każde z wyżej wymienionych urządzeń może mieć dodatkowe uprawnienia, dzięki czemu możemy niektórym osobom powyłączać dodatkowe uprawnienia.

System kontroli dostępu, który jest w miarę rozbudowany, zapewnia nam między innymi:

  • natychmiastową identyfikację użytkownika;
  • wiadomości o obecnych zdarzeniach w systemie;
  • kontrolę nad obecnością osób w strefie;
  • możliwość określania uprawnień poszczególnym pracownikom;
  • proste sterowanie blokadami.

Podstawowym zadaniem, jakie stawia się przed systemem kontroli dostępu jest niedopuszczenie do ochranianych stref ludzi, jakie nie mają do nich prawa. Zatem kontrola dostępu zmniejsza ryzyko kradzieży mienia, informacji, a zarazem wydatnie zwiększa bezpieczeństwo ludzi, jakie znajdują się w chronionym obiekcie. Dzisiaj kontrola dostępu daje nam również możliwość śledzenia naszych pracowników. Wiemy zatem, kiedy nasi pracownicy pracują, a kiedy np. wychodzą na obiad albo papierosa. W dużej ilości zakładów kontrola dostępu służy do rejestrowania czasu pracy.

Kolejnym przykładem, gdzie wskazane jest stosowanie systemów kontroli dostępowej są placówki szpitalne. Przecież nie każdy powinien mieć dostęp do wszystkich pomieszczeń. Dzięki temu nie dochodzi do podmieniania wyników badań, oraz do zachowania odpowiedniej czystości w niektórych pomieszczeniach.
Miejsca, w jakich montuje się systemy kontroli dostępu z każdym dniem się zwiększają, ale dzięki temu w tych miejscach możemy czuć się bezpieczniej, aniżeli na ulicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *