12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Czy każdy nadaje się do jazdy samochodem?

Wydawać by się mogło, że z nauką jazdy samochodem jest podobnie jak z prowadzeniem roweru. Nic bardziej mylnego bowiem jest ona dużo bardziej skomplikowana, sam pojazd stwarza dużo większe zagrożenie na drodze i nie każdy nadaje się do jego prowadzenia.

Samochód może prowadzić osoba w pełni sprawna fizycznie, chyba że pojazd jest specjalnie dostosowany biorąc pod uwagę określony rodzaj niepełnosprawności kierowcy. Prawo jazdy mogą zdawać osoby pełnoletnie bądź te, które jeszcze nie ukończyły 18 roku życia, ale posiadają pisemną zgodę pełnoprawnego opiekuna.

Samochodem można poruszać się po polskich drogach tylko po ukończeniu odpowiedniego kursy – te dostępne są w specjalnych ośrodkach szkolenia kierowców w Warszawie. Podczas kursu chętny poznaje zarówno zagadnienia teoretyczne jak i uczy się jazdy praktycznej. Ci, którzy nie czują się za kółkiem zbyt pewnie mogą skorzystać z opcji jaką są jazdy doszkalające w Warszawie. Te jeszcze lepiej przygotowują kursanta do egzaminu praktycznego.

Istotne są również predyspozycje psychologiczne przyszłego kierowcy i jego osobowość. Lepiej jeżdżą osoby opanowane, które ciężko wyprowadzić z równowagi. Te, które są pełne emocji (co gorsza agresywnych) mogą popełnić wiele błędów podczas jazdy a nawet stwarzać zagrożenie na drodze. Trzeba wziąć pod uwagę, że odpowiednia jazda samochodem jest bezpieczna nie tylko dla nas, ale i naszego otoczenia. W każdej sytuacji więc trzeba mieć trzeźwy umysł, umieć się skoncentrować i reagować w ekspresowym tempie na najróżniejsze sytuacje, które mogą nas spotkać na polskiej szosie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *