12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Jazda samochodem w deszczu

Według danych, jakie przekazuje Policja, najwięcej wypadków drogowych ma miejsce właśnie podczas opadów deszczu. To przede wszystkim pierwsza godzina, w której czasie jezdnia staje się mokra i jest najbardziej niebezpieczna. Co istotne, dużą winą obarcza się nie tylko niesprzyjające warunki atmosferyczne, ale również kierowców, którzy jeżdżą instynktownie i nie dostosowują jazdy do sytuacji na drogach. Okazuje się, że jazda samochodem powinna być wtedy stanowczo wolniejsza a kierowcy bardziej ostrożni. Musimy pamiętać, że deszcz znacznie ogranicza widoczność, a wycieraczki do samochodu nie zawsze są w stanie odpowiednio zbierać nagromadzony opad z szyby – wiele zależy od natężenia deszczu.Kierowcom zarzuca się przede wszystkim zbyt brawurową jazdę i niedostosowanie prędkości. Co więcej, drogówka zwraca uwagę na nietrzymanie odpowiedniej odległości pomiędzy pojazdami oraz posiadanie aktualnego przeglądu stanu pojazdu. Jak wiadomo, obecnie wymagane jest co najmniej raz w roku wykonanie badania technicznego. Jednak dobrą praktyką jest, aby stacja kontroli pojazdów była odwiedzana o wiele częściej, ponieważ ma to wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy w różnych warunkach.

Oprócz wspomnianych czynników kierowcy nie zwracają również uwagi na innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas mijania pojazdów – woda rozpryskująca się z kół może skutecznie zmniejszyć widoczność innym kierowcom.
Deszcz działa jak lustro – przede wszystkim w nocy i właśnie dlatego nie można też zapominać o włączeniu odpowiednich świateł, które nie będą oślepiać innych uczestników ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *