Szkoła publiczna, społeczna czy prywatna?
Najbardziej wyraźną różnice widać pomiędzy szkołą publiczną, a placówkami prywatnymi. Warto mieć jednak na uwadze, że istnieją również takie obiekty jak społeczna szkoła podstawowa. Warszawa dysponuje ich nawet sporą ilością. Jaka jest pomiędzy nimi różnica?
Szkoła publiczna to tradycyjna placówka, w której uczniowie pobierają naukę. Za uczęszczanie do takiej szkoły rodzice nie płacą, czasem jedyną opłatą są koszty związane z funkcjonowaniem komitetu rodzicielskiego. Szkoła tradycyjna prowadzona jest z budżetu państwa, a program w niej realizowany to ten podstawowy, wytyczony przez MEN.
Szkoła prywatna zakładana jest przez prywatnych inwestorów i uczęszczanie dzieci do takiej placówki jest płatne. Szkoła ta realizuje podstawowy program nauczania, ale również edukacja przebiega poprzez wdrażanie programów innowacyjnych, autorskich. Nie ma co ukrywać, że większość takich placówek powstaje z potrzeby osiągania zysku jej właścicieli. W zamian za czesne uczniowie mogą się cieszyć niejednokrotnie lepszym wyposażeniem i ogólnymi warunkami w takim obiekcie, zatrudniana jest również lepiej wykwalifikowana kadra pedagogów.
Kolejnym typem jest szkoła społeczna. Jest ona często mylona z placówką prywatną. Główna różnica polega jednak na zasadach organizacji życia takiej szkoły. Płaci się tutaj czesne, ale o wielu kwestiach decydują sami rodzice i zawiązana wspólnota. Szkoły społeczne są z reguły sporo tańsze niż placówki prywatne.