12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Nieśmiałe dziecko w przedszkolu

Chyba każdy rodzic oddający swoje dziecko do przedszkola pragnie, żeby jego pociecha potrafiła zaaklimatyzować się w pełnym stopniu w zupełnie nowym środowisku. Podobne oczekiwania mają oczywiście panie opiekunki dzieci przedszkolnych. To właśnie dzięki udanej współpracy pomiędzy opiekunami przedszkolnymi i rodzicami przedszkolaka istnieje możliwość niwelowania wielu różnorakich barier spotykających dzieci w wieku przedszkolnym.

Czynniki sprzyjające nieśmiałości dziecka

Jedną z typowych barier dla wielu przedszkolaków jest na pewno zbyt duża nieśmiałość wynikająca zazwyczaj z kilku czynników. Jednym z takich czynników może być, chociaż nie musi, wrodzona nieśmiałość będąca niejako „prezentem” od jednego z rodziców. Oczywiście właściwe wychowanie i umiejętna współpraca z pedagogiem pozwala na zmniejszenie, a nawet wyeliminowanie nazbyt dużej nieśmiałości. Jeśli dziecko ma długi czas problem z adaptacją, zawsze można zwrócić się o pomoc do psychologa przedszkolnego.

Duże pole do popisu będzie miał w tym przepadku opiekun czy też nauczyciel grupy, do której uczęszcza nasz maluszek. To on w największej mierze powinien zatroszczyć się dziećmi mającymi problem z powodu nieśmiałości bez względu na to, jakie czynniki ją wywołują. Prowadzone przez niego zajęcia przedszkolne powinny obfitować w spontaniczność i odważne podejmowanie decyzji. Nieśmiałe dziecko nie powinno być do niczego zmuszane, ale zachęcane.

 

Przedszkole Kabaty w pełni przyjazne dzieciom potrafi w doskonały sposób zatroszczyć się o każdego malucha bez względu na to czy jest on nieco mniej śmiałym dzieckiem czy też typem prowodyra w grupie. Możliwe to jest poprzez dobrze dopasowany program nauczania oraz wiedzę i umiejętności osób zatrudnionych w danej placówce przedszkolnej. Nauka podejmowania własnych decyzji bez pomocy któregoś z rodziców odzwierciedla się zazwyczaj większą pewnością siebie.

 

Zobacz także: 10 prezentow dla dzieci do 30 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *