12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Zespół Aspergera – co powinnaś o nim wiedzieć?

Zespół Aspergera, który dzisiaj jest odrębną jednostką kliniczną jeszcze do niedawna uznawany był za lekki Autyzm. Warto przy tym dodać, że jeszcze kilkanaście lat temu bardzo rzadko go w ogóle diagnozowano a dziecko borykające się z tym neurologicznym schorzeniem uznawane było zwyczajnie za krnąbrne, wycofane, płaczliwe bądź agresywne.

Taki jest właśnie Asperger. Objawy są łagodne chociaż dają się mocno we znaki opiekunom dziecka. Maluch jest silnie introwertyczny, praktycznie nie nawiązuje kontaktów społecznych z rówieśnikami za to dobrze czuje się wśród dorosłych. Może nie radzić sobie z podstawowymi umiejętnościami, z którymi inne dzieci nie mają żadnego problemu zaś wykazuje duży talent w dziedzinach ścisłych. Interesuje go często matematyka, logika, astronautka, technika – dziedziny, które są przypisywane raczej umysłom ścisłym w okresie dorosłości.

Najważniejsza w przypadku tego rodzaju zaburzeń jest terapia zespołu aspergera. Dzieci powinny uczęszczać do szkół specjalnych bądź klas integracyjnych, w których nauka przebiega zgodnie z rytmem indywidualnego rozwoju. Jednocześnie uczeń z aspergerem powinien przechodzić codzienną rehabilitację czy pomocy wyszkolonych specjalistów. Z całą pewnością dzieci te nie powinny uczęszczać do placówek standardowych bowiem tam mogą spotkać się z nietolerancją i odtrąceniem. Okazuje się też, że w przeciętnej szkole podstawowej nie zatrudnia się wyszkolonej kadry ani nie wyposaża się klas w dobre pomoce dydaktyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *