12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Zapalenie ucha środkowego – przyczyny

Chociaż zapalenie ucha środkowego jest chorobą, która może dotknąć każdego bez względu na wiek i płeć to trzeba zaznaczyć, że najczęściej na to schorzenie cierpią niestety dzieci. Okazuje się, że do trzeciego roku życia aż 85% maluchów przynajmniej raz przechodzi tego rodzaju chorobę. Pocieszający jest fakt, iż wraz z wiekiem zapalenie ucha środkowego występuje coraz rzadziej.

Wpływ na tak dużą zachorowalność u najmłodszych ma akurat w tym przypadku anatomia – trąbka słuchowa jest u nich krótka i łączy jamę bębenkową z gardłem. Co więcej, jej ujście jest otwarte, dzięki czemu bakterie maja ułatwioną drogę, by dotrzeć do środka ucha. Jeśli dodamy do tego zbyt niską odporność na infekcje u małych dzieci mamy przedstawione najczęściej występujące przyczyny powstawania tej bolącej dolegliwości. Wato przy tym dodać, że mylne jest stwierdzenie jakoby zapalenie ucha miało coś wspólnego z noszeniem, czyli przegrzewaniem bądź nienoszeniem czapki i wyziębianiem narządu słuchowego – wirusy pochodzą raczej z wnętrza organizmu aniżeli otoczenia.

W przypadku występowania wspomnianych objawów z pomocą przyjdzie nam laryngolog. Konstancin jest miejscem gdzie działa Centrum Medycyny Odnowa i Rozwój, które jest odwiedzane również często przez pacjentów z zapaleniem ucha środkowego z innych przyczyn. Nie co rzadziej aczkolwiek notuje się przyczyny powstawania choroby, takie jak: nieprawidłowa budowa podniebienia, powiększone migdałki a przede wszystkim trzeci migdał, zapalenie zatok.

Każdy rodzic powinien również wiedzieć, iż zapalenie ucha środkowego może powstawać w wyniku narażania dziecka na dym papierosowy. Chociaż to niesłychane to amerykańscy naukowcy udowodnili, że ten w znacznym stopniu powoduje podrażnienie śluzówki nosa i gardła, które mają istotny wpływ na stan uszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *