12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Pierwszy dzień w szkole

Pierwszy dzień w szkole to dla niejednego ucznia wielkie wydarzenie. Zazwyczaj jest on jednak kojarzony bardzo pozytywnie a zamiast strachu wizycie towarzyszy wielka ekscytacja.

Już w okresie wakacyjnym największa grupa przyszłych pierwszoklasistów nie może doczekać się pójścia do szkoły. Opowieści starszych kolegów o przestronnych korytarzach, na których gra się w piłkę czy bawi w ganianego fascynują i ciekawią. Co więcej, szkoła to kolejny etap w rozwoju dziecka – nasza pociecha czuje się już pewna siebie i taka „dorosła”.

Niestety, pozytywne wrażenia i emocje najczęściej zaburzają sami rodzice. Opowiadają o strachu, przypominają przykre zdarzenia, jakich sami doświadczyli a rozmowy o szkole skupiają się na samych przestrogach. Pamiętajmy, że najlepsza szkoła podstawowa w Warszawie jaką wybraliśmy dla naszej pociechy zapewni jej maksimum bezpieczeństwa a na błędach dziecko będzie się uczyć, ale własnych a nie naszych.

Zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego uczniowie poznają nową klasę, w jakiej będą pobierać edukację, zapoznają się z wychowawczynią, dostają informację na temat planu zajęć. Są zachwyceni pomocami naukowymi, kolorowymi tablicami a w szczególności ławkami – to już nie kolorowe stoliczki a porządne drewniane biurka, przy których spędzą większość swojego dnia. Warto też wiedzieć, że szkoła to dla dziecka nie tylko miejsce nauki, ale i zabawy – organizowane zajęcia wychowania fizycznego, lekcje plastyki czy muzyki nie tylko rozwijają, ale i dostarczają rozrywki. Same spotkania z rówieśnikami podczas przerw stwarzają przyjazną atmosferę i z całą pewnością placówka szkolna jest dla naszego dziecka miejscem, do którego chętnie uczęszcza. To właśnie dorośli najczęściej wprowadzają niepotrzebną atmosferę stresu, która może się odbić negatywnie na postrzeganie szkoły w oczach malca i skutecznie go do niej zniechęcić.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *