Jak wpływać na rozwój przedszkolaka?
Człowiek jest jednostką, która już od momentu urodzenia ma zdolność do samorozwoju, nauki, poznawania. Okazuje się jednak, że dziecko może rozwijać się optymalnie i wykorzystywać w tym celu wszelkie zmysły, jeśli tylko zostaną zaspokojone jego potrzeby w ramach codziennego funkcjonowania. To właśnie dlatego w pierwszym etapie życia tak niezbędna jest pomoc i opieka rodziców. Rozwój najmłodszych udaje się wspierać, jeśli tylko zostaną wykorzystane w tym celu właściwe narzędzia. Pamiętajmy przy tym, że nie tylko potrzeby edukacyjne muszą być w tym celu spełniane. Przedstawiamy te, które mają priorytetowe znaczenie dla kilkulatka.
Potrzeby fizyczne
To te podstawowe, które są niezbędna do życia. Obowiązkiem każdego rodzica jest zapewnienie dziecku pożywienia (tylko bogatego w niezbędne wartości odżywcze), właściwych warunków higieny (dostęp do wody, środków czystości, ubrań), snu, odpoczynku, aktywności fizycznej czy schronienia. To przede wszystkim te, które wynikają z warunków biologicznych, ale wymagają również właściwej sytuacji materialnej.
Potrzeba samodzielności
Każdy człowiek chce decydować o sobie. Kilkulatkowi należy wyznaczać granice, ale do jego prawidłowego rozwoju konieczne są samodzielnie podejmowane decyzje. Nauka na zasadzie prób i błędów jest najlepszą opcją w ramach poznawania funkcjonowania rozmaitych procesów zachodzących w świecie. Co więcej, dziecko, które może podejmować decyzje, ma większe poczucie wartości, jest bardziej pewne siebie, nie boi się ryzyka, dzięki czemu nabywa pewne umiejętności szybciej i sprawniej.
Potrzeba edukacji
Wiedza dostarczana jest nie tylko poprzez procesy poznawcze i własne doświadczenia. Świetnie sprawdzają się również pomoce dydaktyczne, dzięki którym przedszkolak uczy się poprzez zabawę. Pamiętajmy, by wszelkie pomoce dydaktyczne dla dzieci dobierać zgodnie z etapem jego rozwoju, ale też zainteresowaniami. Kilkulatek może mieć je już dokładnie sprecyzowane. Wiele ciekawych propozycji znajdziesz na https://raczkujemy.pl/pomoce-dydaktyczne/.
Potrzeba społeczna
Dzieci poznają świat także poprzez kontakty ze społeczeństwem. Specjaliści potwierdzają, że codzienne przebywanie w gronie rówieśników ma ogromne znaczenie na rozwój przedszkolaków. W placówkach przedszkolnych jest zresztą realizowany program edukacyjny, dopasowany do wieku dziecka.
Jak widać, rozwój kilkuletniego dziecka można wspierać nie tylko poprzez dostarczanie mu wiedzy teoretycznej. Najwięcej zyska poprzez doświadczenie. Rodzice powinni mieć nad tymi procesami kontrolę, natomiast eksperci zalecają dołączenie sporej dawki swobody. Czy wiecie, że dzieci rozwijają się również poprzez szaloną zabawę, aktywność fizyczną, gry zespołowe czy chociażby krótki spacer? Nie ma wątpliwości, że kontakt ze światem jest nieodzownym elementem codziennej aktywności, tym bardziej że kilkulatki potrafić skupić swoją uwagę na zajęciach teoretycznych nie dłużej niż przez 20 minut. Wartością jest więc edukacja oferowana w atrakcyjny dla maluchów sposób, taki poprzez który nowe umiejętności czy wiedza zdobywane są nawet nieświadomie.