12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Jakie okna i drzwi balkonowe wybrać

Projektując swój salon, nie zapomnij o dostępie do dużej ilości światła dziennego. Takie zapewni Ci dobre okno oraz drzwi balkonowe lub na taras. Okazuje się, że wybór konkretnego modelu rzeczywiście ma duży wpływ na komfort codziennego mieszkania. Nie chodzi tutaj jedynie o funkcjonalność korzystania z przestrzeni zewnętrznej, ale także aspekty estetyczne.

Duże przeszklenia w bryle budynku

Dzisiejsze kanony mody, jakie dotyczą projektowania domów, jasno wskazują, iż hitem są duże przestrzenie, które można uzyskać poprzez przeszklenia. To dlatego okna i drzwi balkonowe/tarasowe komponują się z całą bryłą budynku. Najczęściej wybierane są te od samego sufitu do podłogi, które nie są otwierane tradycyjne, ale przesuwane. Dzięki temu są stabilne i możemy zamontować je na szerokiej powierzchni. Jeśli chcesz cieszyć się pełną funkcjonalnością, to właśnie takie elementy szklane wybierz. Do lamusa odeszły już okna i drzwi przedzielone dodatkową framugą. Dawały niby możliwość dostępu do sporej dawki światła dziennego, ale były po prostu niepraktyczne. Niby duża tafla szkła, ale po otwarciu przeszkodą była sama framuga, która uniemożliwiała korzystanie z tak obszernego przecież wejścia.

Okna i drzwi PCV czy drewniane?

W tej kwestii wybór zależy od wielu czynników. Trzeba przyznać, że zarówno elementy PCV, jak i drewniane posiadają ogrom zalet, ale da się zauważyć także ich wady. Okna i drzwi PCV są trwałe, nie wymagają żadnej konserwacji. Są najczęściej białe, więc trzeba uważać na ich odbarwienia. Atutem jest zaś to, że są nieco tańsze od elementów wykonanych z drewna. Są też na tyle uniwersalne, że pasują do każdej przestrzeni.

Jeśli wybór pada jednak na okna i drzwi drewniane, to przeważnie dlatego, że drewno jest surowcem naturalnym. I rzeczywiście, chociaż wymagają renowacji po kilku, kilkunastu latach, to przy odpowiedniej pielęgnacji będą spełniać swoją rolę przez nawet kilkadziesiąt lat. Drewno idealnie komponuje się też z wyposażeniem wnętrz w stylu klasycznym oraz rustykalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *