Kiedy wybrać się na badanie okulistyczne z dzieckiem?
Wielu rodziców traktuje wizytę u okulisty jako konieczność i wybiera się z dzieckiem do tego rodzaju specjalisty dopiero wtedy, gdy objawy wady wzroku zaczynają być widoczne bądź nie pozwalają dziecku na normalne funkcjonowanie. To ogromny błąd bowiem ważna jest profilaktyka oraz rozpoznawanie ewentualnych zaburzeń widzenia jak najwcześniej – tylko wtedy możliwe jest szybkie i skuteczne leczenie.
Niestety, niemowlę czy dziecko w wieku przedszkolnym bardzo często nie sygnalizuje problemu z widzeniem, ponieważ wady tego typu nie bolą, nie dokuczają mu fizycznie więc najczęściej malec nie zdaje sobie nawet sprawy z problemu. I właśnie dlatego to zadaniem rodzica jest, by reagować odpowiednio wcześnie.
Nie ma konkretnej daty, która mogłaby zostać wytyczona jako termin obowiązkowej wizyty z dzieckiem u lekarza, jakim jest okulista dziecięcy. Należy to zrobić niezwłocznie po pierwszych niepokojących sygnałach.
Profilaktycznie natomiast do lekarza okulisty powinni udać się z dzieckiem rodzice, którzy sami cierpią na wady wzroku. Musimy zdawać sobie sprawę, że zaburzenia widzenia są bardzo często dziedziczone wiec badanie okulistyczne jest wskazane.
Do najczęściej występujących wad wzroku zaliczyć można zeza, którego można wykryć już w pierwszych miesiącach jego życia. Do jego zniwelowania używa się zazwyczaj okularów korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych natomiast leczenie operacyjne praktykowane jest tylko u 15% dzieci.
Krótkowzroczność to kolejny problem. Rodzice łatwo mogą zauważyć tego rodzaju zaburzenia po samych zachowaniu dziecka – kiedy w zbyt bliskiej odległości od telewizora ogląda bajkę czy trzyma książeczkę tuż przy oczach. Co więcej, dzieci, które cierpią na krótkowzroczność bardzo często mrużą oczy.