12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Przysmak uwielbiany przez każde dziecko

Czekolada to przysmak uwielbiany praktycznie przez każde dziecko, ciężko jest jednak znaleźć takie, które mając okazję, nie uszczknęło by jej trochę. Jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz w Polsce był to towar deficytowy na półkach sklepów pojawiał się niesłychanie rzadko a większość obywateli nie miała do niej dostępu, dlatego od razu schodziła bez względu na cenę, jaką trzeba było na nią wydać. Stąd też, w społeczeństwie panuje stereotyp, że jest to produkt niezwykle ekskluzywny na który pozwalają sobie przede wszystkim osoby z obfitym portfelem, a te biedniejsze mają do czekolady dostęp wyłącznie od święta.

Dzisiaj czekoladę znajdziemy w każdym sklepie spożywczym a stereotyp o czekoladzie w szczególności w głowach młodych ludzi nie istnieje. To dlatego, że nie pamiętają czasów PRL-u, kiedy to nie można było nic kupić, a pieniądze mieli wszyscy.

Jako osoba należąca do takiego właśnie pokolenia uważam tak samo a moje stwierdzenie sięga do tego że czekolada zdecydowanie spuściła z tonu i nie jest już smakołykiem na który jakoś warto szczególnie zwracać uwagę. Wraz ze spadkiem prestiżu jej cena zdecydowanie zmalała i powstało wiele towarów czekoladopodobnych. Producenci postawili na tanią, masową produkcję, a w ich towarach z rzadka wykorzystuje się ziarna kakaowca.

A to jaka jest definicja czekolady, możemy w prosty sposób sprawdzić, wystarczy wpisać np. czekolada w Google lub zerknąć do Wikipedii a tam jest napisane czarno na białym, że czekoladą nazywamy tylko wyrób który ma co najmniej 35% suchej masy kakaowej.

Patrząc na skład dzisiejszych najpopularniejszych czekolad można stwierdzić jedno, iż prawie żadna nie spełnia tego wymagania. Jeśli jednak, produkt spełnia wymagania, to najczęściej cena jest wysoka i nie stać na nią każdego. Większość woli zjeść produkt czekoladopodobny, aniżeli przepłacać za czekoladę.

Tutaj dochodzimy do pewnego spostrzeżenia, gdyż niegdyś czekolada leżała na półkach sklepowych od święta ale jak już była to przynajmniej jej jakości nikt nie śmiał powtarzać.

Wspomnieć należy jeszcze o tym, że coraz popularniejsze są upominki z czekolady. Często wręcza się je na szczególne okoliczności, ale muszę stwierdzić z przykrością, iż drogie wyroby, często są słabej jakości. Dzisiaj w głównej mierze płaci się za opakowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *