12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Czy ogrzewanie biomasą jest tanie?

Biomasa zdaje się wypierać do tej pory najbardziej popularny sposób ogrzewania domów, przy pomocy węgla. Jest przede wszystkim tańsza, wygodniejsza w użyciu i ekologiczna. Co więcej, biomasa pochodzi ze związków roślinnych, jej wytwarzanie jest więc szybkie i naturalne.

O zaletach biomasy „trąbią” nieustannie ekolodzy. Ta nie wytwarza bowiem niekorzystnych dla środowiska spalin – dwutlenek węgla pochłaniany jest w całości przez rośliny. Do atmosfery trafia taka jego ilość, jaka została wcześniej zabrana do produkcji biomasy. Ponadto, ten rodzaj opału zawiera stanowczo mniej siarki aniżeli materiał węglowy.

Okazuje się również, że kotły na biomasę generować mogą oszczędności w budżecie domowym, biomasa jest tania. Przyjmuje postać pellet, sprasowanych trocin, słomy i wiórów, których załadunek do kotła wystarcza rzeczywiście na długi okres czasu. Jest to więc również wygodne dla samych domowników, którzy nie muszą nieustannie troszczyć się o zagwarantowanie ciepła w domu.

Jeśli chodzi o samą cenę to rzeczywiście decyzja o ogrzewaniu domu biomasą niesie za sobą spore inwestycje, ale tylko na początku. Największym kosztem jest zakup kotła natomiast cena nie różni się znacznie od pieców nabywanych do ogrzewania przy wykorzystaniu innych sposobów. Co więcej, chociaż wydatki ponosimy na samym początku to później jest już „z górki”. Samo ogrzewanie biomasą porównywane jest biorąc pod uwagę koszty do ogrzewania gazem ziemnym. Oczywiście jeszcze taniej byłoby generować ciepło węglem czy też drewnem tylko czy jest to wygodne i zdrowe? Z całą pewnością te tradycyjne metody zostają skutecznie wypierane z rynku na rzecz ekologii i komfortu życia a taki właśnie zapewni nam ogrzewanie przy pomocy pellet.

Pamiętajmy również, że decyzja o sposobie ogrzewania domu jednorodzinnego musi ostać podjęta już na etapie jego projektu. Nie powinniśmy podejmować decyzji pochopnie ani brać pod uwagę doświadczenia innych. Ogrzewanie musi być dobrane pod względem własnych preferencji i indywidualnych czynników każdego domu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *