12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Ile może zarobić adwokat?

Adwokat to zawód prestiżowy i cieszący się dużym uznaniem. Uznaje się, że adwokaci są osobami zamożnymi, ich kancelarie przynoszą podobno każdego miesiąca fortunę. A jak jest naprawdę? Czy rzeczywiście ta grupa zawodowa nie może narzekać na swoje zarobki?

Dane statystyczne

Mediana wskazuje, iż statystyczny adwokat działający zawodowo na terenie Polski, zarabia około 5 500 złotych brutto. Weźmy przy tym pod uwagę, że adwokat to zawód wolny, nie ma możliwości, by osoba o takim wykształceniu pracowała na podstawie umowy o pracę. Może pracować z tytułu umowy zlecenia, o dzieło, może prowadzić własną działalność albo założyć spółkę. W każdym przypadku dochód netto będzie więc inny.

Okazuje się również, że tylko 25% adwokatów zarabia mniej niż 4 100 złotych brutto. To przede wszystkim ci, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki na zawodowej ścieżce. Są zaraz po studiach i ukończonym stażu, zatrudniają się zazwyczaj w działającej już kancelarii adwokackiej. Nie każdego stać na to, by od razu otwierać własną.

Cieszy natomiast fakt, że co drugi adwokat osiąga miesięczny dochód w wysokości około 9 000 złotych. Są i tacy, którzy mogą cieszyć się wynagrodzeniem jeszcze wyższym, przekraczającym nawet kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Adwokaci a inni, którzy wykonują zawody prawnicze

Chociaż adwokat może cieszyć się wynagrodzeniem, które jest sporo wyższe od przeciętnego, jakie generowane jest przez statystycznego polskiego pracownika, to w strukturach zawodów prawniczych wcale nie plasuje się w czołówce.

Najwięcej zarabiają adwokaci – 25% z nich otrzymuje miesięczne wynagrodzenie o wartości wyższej niż 12 000 złotych. Tylko 25% zarabia mniej niż 7 800 złotych.

Na drugim miejscu znaleźli się prokuratorzy, których średnia pensja wynosi 9 000 złotych. Trzecie miejsce to radcowie prawni, którzy z reguły nie zarabiają mniej niż 7 000 złotych. Jak widać, adwokaci znaleźli się poza podium.

Co na to sami adwokaci?

Adwokaci sami potwierdzają, że ich wynagrodzenie zależne jest od miejsca pracy oraz ilości przyjmowanych zleceń. Co więcej, wiele zależy również od specjalizacji, którą wybrali jeszcze na studiach – im jest ich więcej, tym więcej klientów przyjmie kancelaria prawna w Olsztynie. Trzeba brać także pod uwagę, że ważny jest staż pracy adwokata – ci doświadczeni mogą liczyć na wsparcie i opinie swoich klientów, dzięki czemu ich wartość na zawodowym rynku automatycznie wzrasta.

Najmniej zarabiają ci, którzy pracują w kancelarii adwokackiej, która nie jest ich własnością. Na nieco mniejsze wynagrodzenie mogą też liczyć osoby, które w firmach zatrudnione są na etat, ale ich głównym zadaniem jest wtedy praca adwokata, a wsparcie prawne.

Największymi dochodami cieszą się ci, którzy samodzielnie prowadzą kancelarię adwokacką albo założyli prężnie rozwijającą się spółkę.

Dodatkowe benefity

Adwokaci oprócz wynagrodzenia finansowego, mogą też liczyć na dodatkowe świadczenia pozapłacowe. 34% z nich otrzymuje telefon firmowy. Tyle samo osób może dysponować komputerem przenośnym, a 23% korzysta z prywatnej opieki medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *