Co to jest radio cyfrowe i jak z niego korzystać?
Słuchać radia lubią wszyscy, czy to na plaży, czy w drodze do pracy. Jest to klasyczne rozwiązanie, które potrafi umilić czas, gdy pracujemy lub delektujemy się chwilą spokoju na urlopie. Jest to również sposób, żeby być na bieżąco z informacjami z kraju i ze świata.
Radio cyfrowe jest to nowoczesna technologia radiowa. W przeciwieństwie do dotychczasowych technologii radia analogowego możemy ją spotkać w smartfonach i samochodach. Aktualnie większość Polskich rozgłośni nadaje sygnał radiowy w technologii cyfrowej. Odbiór ulubionej stacji w tej technologii nie stanowi większego problemu i wydatku. Co ciekawe kanały radiowe nadawane są w standardzie DAB+, który cechuje się gwarancją czystego dźwięku.
Zmiana z radia analogowego na radio cyfrowe wynika z cyfryzacji, jaka została wprowadzona w naszym kraju. Co ciekawe digital radio możemy zabrać ze sobą w każde miejsce, ponieważ dostępne jest przez internet na stronach nadawców. Dostępność radia cyfrowego pozwala na emisję większej liczby kanałów radiowych niż dotychczas. Ponadto do emisji sygnału radiowego potrzebna jest mniejsza ilość nadajników, które generowałyby sygnał radiowy na danym terenie.
Kluczowe znaczenie w technologii radia cyfrowego odgrywają kodeki, które odpowiadają kompresji dźwięku. Obecnie można spotkać również standard DAB, który w przeciwieństwie do DAB+ nie zapewnia tak dobrej jakości dźwięku. W przypadku standardu DAB+ przepływność dźwięku jest na poziomie 300 kbps. To znacznie więcej niż w przypadku dźwięku z filmików zamieszczanych w serwisie youtube, która wynosi 64 kbps przez co dźwięk jest słabej jakości.
Nadawcy radiowi stosują różne przepływności dźwięku w zależności od prezentowanych treści w danym kanale radiowym. Najniższa przepływność na poziomie 64 kbps może być wykorzystywana do mniej wymagających transmisji programów informacyjnych, gdzie jakość dźwięku nie odgrywa tak kluczowej roli, jak w przypadku programów muzycznych. Zatem w zależności od tego, czego chcemy słuchać, możemy trafić na różną jakość odbieranego programu radiowego.