12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Chrzest – kompendium wiedzy na temat tego wydarzenia

Oczyszczenie z grzechu pierworodnego to rytuał praktykowany w naszej kulturze i religii od tysiącleci. Niemal każdy wierzący rodzic już od czasów narodzenia dziecka planuje organizację tego sakramentu i związanej z nim uroczystości.

W kościele katolickim chrzest przyjmują najczęściej niemowlęta. Najlepszym okresem ich życia jest ukończenie pierwszych miesięcy. To właśnie wtedy dziecko jest już po wszelkich wymaganych szczepieniach, rodzice doskonale znają jego rytm dnia i z powodzeniem mogą zaplanować wszelkie aspekty organizacji. W Polsce wyraźnie widać tendencję do organizacji sakramentu chrztu nie tylko w godzinach porannych, ale także w okresach okołoświątecznych. Zaproszenie na Chrzest wiąże się z organizacją wielu elementów.

Aby dziecko mogło przyjąć chrzest, do kościoła należy dostarczyć jego akt urodzenia, potwierdzenie odbycia spowiedzi przez rodziców i rodziców chrzestnych. Potrzebne tez będą dane osób, które mają zostać chrzestnymi. Czasem wymagany jest akt ślubu rodziców natomiast bez problemu chrzczone są dzisiaj także dzieci osób trwających w związku pozamałżeńskim. Jeszcze przed chrztem należy uiścić opłatę za chrzest i jest to zazwyczaj kwota „co łaska”.

Ze względu na tradycję chrzczone dziecko powinno być ubrane na biało, potrzebna jest też świeca i szatka – w Polsce najczęściej zakup tych przedmiotów spada na przyszłych rodziców chrzestnych.

Zaproszenie na Chrzest 

Na chrzciny zaprasza się najbliższą rodzinę i przyjaciół chociaż dzisiaj coraz bardziej widoczna jest tendencja do organizacji tego wydarzenia z „wielką pompą”.

Po sakramencie chrztu w kościele wszyscy zapraszani są do wystawnej restauracji, gdzie na gości czeka obfity poczęstunek i koniecznie tort dla ochrzczonego dziecka. Dzisiaj tak naprawdę każdy lokal gastronomiczny dysponuje odpowiednią oferta na organizację tego rodzaju przyjęcia okolicznościowego. By się o tym przekonać wystarczy wpisać w wyszukiwarkę przykładowe hasło „chrzciny Wawer” i w kilka sekund ukaże nam się cała lista restauracji proponujących organizację chrzcin w najbliższej okolicy.

 Prezenty na Chrzest

Nie da się ukryć, że ważnym aspektem chrzcin są prezentem. Ochrzczone dziecko otrzymuje więc pamiątki nawiązujące do tego sakramentu – złote wisiorki, kolczyki, obrazki święte, srebrne łyżeczki. Krzyżyki, ale również to, czego potrzebuje najbardziej. Często goście wręczają po prostu pieniądze bądź zabawki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *