12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Bezpieczna podróż autokarem

Niestety, media coraz częściej donoszą o tragicznych wypadkach autokarów. Większość z nich spowodowana jest niestety złym stanem technicznym pojazdów tego rodzaju, nie mówiąc już o wątpliwych kompetencjach ich kierowców.

Właśnie dlatego, zanim jeszcze udamy się w daleką podróż autokarem tego rodzaju środkiem transportu powinniśmy sprawdzić, czy na pewno podróż ta będzie dla nas bezpieczna.

Przyda się samodzielna analiza stanu technicznego autokaru. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie sprawdzić silnika czy sprawności hamulców, ale zawsze możemy poprosić o przedstawienie dokumentu potwierdzającego dobry stan techniczny – każdy pojazd dopuszczony do ruchu w Polsce musi raz w roku mieć uaktualniany takowy przegląd w specjalistycznym zakładzie diagnostycznym.

Możemy również ocenić stan pojazdu na podstawie standardu – zerknijmy na karoserię i wnętrze autokaru. Ramki pod tablice rejestracyjne, które nie niewystarczająco zapewniają stabilizację tablicy rejestracyjnej, również może stanowić zagrożenie na drodze. To utrzymane w czystości i sprawności powinno nas nieco uspokoić. Przy złych warunkach atmosferycznych ważne są na przykład wycieraczki do autobusów. Jeśli pada deszcz to uważnie przypatrzmy się jak one działają, czy dobrze ściągają nadmiar opadów z szyby? Pamiętajmy, że te działające źle będą niekorzystnie wpływać na widoczność, co jest bezpośrednim zagrożeniem.

Nie wstydźmy się też zwracać uwagi kierowcy – jeśli jedzie niestabilnie bądź przekracza dozwoloną prędkość koniecznie go upominajmy. Przecież chodzi tutaj o nasze zdrowie a nawet życie.

Artykuł powstał we współpracy z stacja kontroli pojazdów (warszawa mokotów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *