12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Sieć kanalizacyjna w Polsce

Czy wiesz, że sieć kanalizacyjna na terenie naszego kraju wynosi już ponad 156 tysięcy kilometrów? Każdego roku do sieci dołączanych zostaje blisko 80 tysięcy gospodarstw domowych, a łączna ilość gospodarstw, która może się już cieszyć miejską kanalizacją to ponad 3 miliony. Co roku sieć kanalizacyjna wydłuża się o średnio 3 tysiące kilometrów. Ważnym więc elementem jest kanalizacja sanitarna. Białystok, czy inne miasta i wsie potrzebują jej, żeby dało się funkcjonować.

Szczególną uwagę warto zwrócić na obszary wiejskie, bo to na nich najwięcej mieszkańców ubolewa nad brakiem przyłączy kanalizacyjnych. Kanalizację na wsi posiada średnio 54% gospodarstw domowych. Pozostali inwestują w moduły, takie jak przydomowa oczyszczalnia ścieków wraz z szambem oraz zbiornikami na deszczówkę.

Ciekawostką jest fakt, że coraz więcej mieszkańców wsi decyduje się na życie w zgodzie z ekologią, a oczyszczalnia ekologiczna jest ich samodzielnym wyborem. Dzięki temu ścieki zostają naturalnie filtrowane i przenikają do gruntu, ale nie zanieczyszczają go. Taka oczyszczalnia ścieków jest też opłacalna ze względów finansowych, a jej dopełnieniem są również kompostowniki czy zbiorniki na deszczówkę. Te elementy służą w przydomowych ogrodach jako bezpieczne i naturalne nawozy.

Co ważne, gospodarstwa, które są podłączone do sieci kanalizacyjnej, mogą jednocześnie korzystać z przydomowych oczyszczalni ścieków czy deszczówek. I wiele domowników z tej formy właśnie korzysta, co generuje kolejne oszczędności. Wraz z trendem na życie w zgodzie z naturą wydaje się to najrozsądniejszym rozwiązaniem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *