12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Papierkowa budowa domu

Wybudowanie wymarzonego domu nie zaczyna się w momencie wbicia symbolicznej pierwszej łopaty w ziemię.

Proces ten zaczyna się już dużo wcześniej, ponieważ ze względu na wielkość przedsięwzięcia i koszty z nim związane, wymagają dokładnego rozplanowania i kalkulacji. Z czym dokładnie przyjdzie nam się zmierzyć i co obejmuje wycena prac budowlanych?

Cały proces planowania powinniśmy zacząć od poszukiwania odpowiedniej działki. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ spełniać ona musi kilka podstawowych wymogów. Odpowiedni kształt i wielkość, dostęp do różnych niezbędnych mediów (prąd, gaz, przyłącza wodno kanalizacyjne), korzystne położenie (swobodny dostęp do komunikacji miejskiej). Szukając działki w danym regionie, powinniśmy najpierw zapoznać się z obowiązującymi tam prawami odnośnie zabudowy. Są one opisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który określa takie rzeczy jak rozmiary oraz liczbę budynków, jakie możemy na danej działce wznieść. Jeżeli w danym rejonie istnieją jakieś zakazy (które mogą wynikać np. z miejscowej ochrony środowiska), również będą one opisane w wyżej przytoczonym dokumencie. Innym dokumentem, z którym należy się zapoznać, jest decyzja o warunkach zabudowy.

Przeczytaj także: sieć kanalizacyjna w Polsce

Następne wyceny budowlane dotyczą już bezpośrednio domu, jaki chcemy postawić. W zależności od ilości gotówki, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na projekt, możemy zdecydować się na jedną z dwóch opcji. Pierwszą i zarazem tańszą opcją jest zakup gotowego projektu domu. Na rynku mamy bardzo szeroki wybór zróżnicowanych planów, także w mniejszym lub większym stopniu z powodzeniem możemy znaleźć dom, który będzie odpowiednio dopasowany o naszych potrzeb. Dodatkowym atutem jest fakt, że prawdopodobnie dany projekt był już realizowany i nie kupimy przysłowiowego kota w worku. Droższą alternatywą jest zamówienie indywidualnego planu domu. Ten sposób jest polecany szczególnie osobom, których wymagania mogą odbiegać lekko od tych najpopularniejszych rozwiązań oraz dla takich, które chcą możliwie jak najlepiej dopasować mieszkanie do własnej wizji. Potrzebować będziemy architekta, który zna się na rzeczy i ma za sobą bogate doświadczenie. Najszybciej taką osobę znajdziemy w sieci, wyszukując po frazach takich jak „architekt Suwałki” lub „projekty domów Gdańsk”.

Zanim rozpoczniemy budowę, jesteśmy zobligowani zgłosić nasze zamiary wzniesienia domu jednorodzinnego. Inną drogą jest ubieganie się o pozwolenie na budowę takiego domu, jednak pierwsza opcja (która została stosunkowo niedawno wprowadzona na terenie naszego kraju) jest znacznie szybsza i wygodniejsza. W tym przypadku musimy określić takie rzeczy jak przewidywany czas budowy, sposób oraz zakres prac budowlanych. Zgodę na rozpoczęcie budowy otrzymamy automatycznie, pod warunkiem, że w ciągu 21 dni od daty złożenia potrzebnych dokumentów, nie otrzymamy sprzeciwu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *