12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Kto przeprowadza szkolenie na wózki widłowe?

Wózki widłowe są jednym ze sprzętów, do których obsługi wymagane są specjalne uprawnienia. Te można zdobyć na specjalnym szkoleniu, które może zorganizować tylko Urząd Dozoru Technicznego bądź ośrodek przez niego rekomendowany. Sam kurs prowadzi natomiast specjalista z udokumentowaną wiedzą i certyfikatami.

Szkolenie na wózki widłowe trwa średnio 14 dni i przebiega w siedzibie ośrodka, na przykład w firmie Gizo bądź na terenie zakładu pracy. Taka możliwość dostępna jest wtedy, gdy pracodawca zgłasza do jednego rodzaju kursu co najmniej kilkoro pracowników.

Na kursie przyszli operatorzy uczą się praktycznej obsługi wózków widłowych jak i zapoznają się z przepisami bezpieczeństwa w oparciu o zasady BHP. To niezwykle ważne bowiem praca na wózku widłowym wymaga wielkiej odpowiedzialności i wiąże się z ogromnym ryzykiem wypadku.

Po ukończonym kursie odbywa się egzamin. Ten przebiega w dwóch etapach: praktycznym oraz teoretycznym i tylko pozytywne zdanie obu upoważnia kursanta do zdobycia odpowiedniego certyfikatu a co za tym idzie uprawnień.

Warto dodać, że raz ukończone szkolenie na wózki widłowe upoważnia do obsługi tego rodzaju sprzętu bez ograniczeń, oznacza to, iż nie certyfikat nie ma daty ważności. Tym samym operator może legalnie pracować na wózkach w różnych zakładach pracy w Polsce a nawet na terenie całej Unii Europejskiej o ile uprawnienia mu na to zezwalają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *