12 Dzielnica

portal wielotematyczny

Ekogroszek – wady i zalety

Ekogroszek jest jedną z form ekologicznego generowania ciepła. To właśnie ten materiał opałowy coraz częściej wypiera z rynku węgiel, który pomimo iż jest tani to emituje ogromne pokłady spalin. Ekogroszek jest w pełni przyjazny dla środowiska i ludzi, nie jest toksyczny, nie przyczynia się do powstawania smogu a przy tym jest cenowo porównywalny do tradycyjnego węgla.

Jedyną wada tego rodzaju materiału opałowego są wysokie koszty nabycia i instalacji kotła. Koszty są jednak porównywalne z instalacją gazową z tą jednak różnicą, że sam ekogroszek będzie tańszy w późniejszej eksploatacji.

Jakie jeszcze korzyści wynikają z tego rodzaju generowania ciepła? Piec na ekogroszek posiada najczęściej system do usuwania odpadów czy popiołu i pyłu. Dzięki temu jego praca jest nie tylko w zupełności zautomatyzowana, ale również czysta – w miejscu, w którym znajduje się piec panuje najlepsze porządek – niestety, nigdy nie można było tego powiedzieć w przypadku pieców na węgiel.

Pamiętajmy też, że ekogroszek jest materiałem lekkim i komfortowym w transporcie czy załadunku, tym również wielce różni się od węgla.

Cieszy również fakt, iż właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą nabyć piec na ekogroszek bądź wymienić na właśnie taki piec, który emituje zbyt dużo niekorzystnych spalin są dobrze wspierani przez polski rząd. Każdy, kto zdecyduje się na tego rodzaju inwestycję może liczyć na finansowe wsparcie – dotacja na piece tego rodzaju przysługuje każdemu, kto zechce od teraz w sposób ekologiczny generować ciepło w swoim domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *